George Orwell Hayvan Çiftliği Kısa Özeti

Animal Farm adı ile yayınlanan ve Türkiye’de Hayvan Çiftliği olarak bilinen eser; Geroge Orwell tarafından yazılmıştır. Eserin kara mizah olduğunu vurgulamak gerekir ve tarzı fabl olarak ele alınmaktadır. İçerik olarak baktığınız zaman aslında hayvanlar alemini anlatıyor gibi görünse de kitap insan yaşamını ele almakta ve tamamen sistem eleştirisi yapmaktadır.

Hayvan Çiftliği Karakterleri

Kitapta yer alan önemli karakterler;

  • Bay Jones; bir insandır ve çiftliğin sahibidir. Kitapta adını en sık duyacağınız insan karakteridir. Kitabın sevilmeyen karakteridir hayvanları adeta sömürmektedir.
  • Napolyon; bir domuzdur. Kendisi sinsilikleri ile ünlüdür ve iktidar hırsı ile sınır tanımadan kötülük yapabilir.
  • Koca Reis; saygın olan bir domuz karakteridir. Önder bir yapısı vardır ancak kitapta Napeleon onu öldürecektir. Bilge bir karakterdir.
  • Boxer; bir beygirdir. Çalışkan olmasının yanı sıra itaat etmeyi de seven bir yanı vardır. Kendisi çalışır ve başka hayvanların da çalışması için uğraş gösterir.
  • Snowball; bir domuz karakteridir. Napeleon ile iyi dosttur ancak devrimden sonra Napeleon onu köpekler ile kovdurur.
  • Benjamin; bir eşektir. Tam anlamıyla aksi bir karakterdir.

 

Hayvan Çiftliği Kısa Özet

 Bay Jones; İngiltere’de bir çiftliğe sahiptir ve bu çiftliği oldukça kötü bir şekilde yönetmektedir. Bütün hayvanları sınırsızca sömürmekte ve çevresi tarafından da sevilmemektedir. Hayvanlar bu durumdan bıkmış ve artık devrim planları içerisinde girmişlerdir. Gurubun en akıllılarından birisi olan Koca Reis bilgeliği ile kabul görmüş bir karakterdir. Devrimin arkasındaki asıl beyindir. Çiftlikteki hayvanların da yaşanan zulüm karşısında dayanamadıklarını dile getirmesi ile birlikte Koca Reis devrim planını açıklar. Açıklamasının ardından kısa süre içerisinde öldürülür.

Bay Jones hayvanlara değer vermez ve yem saatlerini unutur. Bu durum bir anda plansız bir devrim hareketinin başlamasına neden olur ancak devrim başarılı olamaz. Ayaklanan hayvanlar çiftlikten gönderilir ve çiftliğin adı da Hayvan Çiftliği olarak değiştirilir.

Nopolyon ve Snowball, bu olaylar ardından çiftliğe gelen iki domuzdur. Yönetim domuzlarda olduğu için ilk iş olarak; Animalizm adı altında bir felsefe ile herkese seslenirler. Bu felsefe çevresinde 7 Emir adı verilen bir yasa çıkarırlar. Kurallar hayvanlar tarafından kısa sürede hayata geçirilir. İki domuz arasında düzeni sağlasalar da zaman içinde çekişmeler başlar çünkü ikisi de lider olmak istemektedir. Snowball çok geçmeden Napolyon tarafından köpekler eşliğinde sürülecektir.

Snowball gitmeden önce elektrik üretimi için bir proje ortaya koyar ancak Napolyon bu fikre karşı durur. Snowball sürülünce fikri kendi fikri gibi savunarak hayata geçirir. Napolyon hırsına yenik düştüğü için artık devrim fikri rafa kalkmıştır. Hayvanlar tekrardan sömürüldükleri döneme geri dönerler. Çalışma saatleri yine çoktur ve yemekleri iyiden iyiye azalmıştır.

Domuzlar yönetimdedir ve bu durum onları etkilemez. Onlar şişmanlamaya ve dinlenerek günlerini geçirmeye devam ederler. Hayvanların eşit olduğu fikri ise en son Koca Reis tarafından dile getirilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir