Filmlere Türkçe Altyazı Nasıl Eklenir?

Filmlere Türkçe altyazı nasıl eklenir? Eğer yabancı film ya da dizi izlemeyi seviyor iseniz, bu konuda aktif olarak kullanabileceğiniz birkaç program önermek istiyoruz. Mkvmerge isimli yazılımı kullanarak, rahatlıkla Türkçe altyazı ekleyebilirsiniz filmlerinize. Bunu yapmak için, öncelikle buraya tıklayarak programı bilgisayarınıza indirin. Ardından, indirdiğiniz film ile uyumlu bir alt yazı bulun (bunu çeşitli sitlerden organize edebilirsiniz). Sonrasında tek yapmanız gereken, Mkvmerge yazılımını açın ve içerisine sırayla hem filmi, hem de alt yazı dosyasını ekleyin. Ardından zaten aşağıda yer alan start butonu sizin işinizi görecektir. Çünkü bu buton, otomatik olarak söz konusu alt yazıyı filme ekliyor. Hem de tamamen uyumlu olarak. Lakin burada dikkat etmeniz gereken şeyler var. Eğer ince ayarlar ile ilgili değil iseniz ve konuya yabancı iseniz (ince ayar yapma konusuna), o zaman doğru alt yazıyı bulmak için iyi bir araştırma yapmalısınız. İndirdiğiniz dosyanın ismi ile alt yazı araması yaparsanız, söz konusu alt yazıya da kolaylıkla ulaşırsınız. Mkvmerge yazılımı, yeni bir dosya çıkardığı için filmleriniz bozulmadan yeni alt yazılı halini masa üstüne atabilirsiniz. Şayet indirdiğiniz alt yazılarda kayma var ise, o zaman tekrar bir arama yapıp, alternatif alt yazı dosyalarını bulmanızı öneriyoruz. Bu işlem, işinizi kolaylaştıracak ve sizi de rahat bir çözüme ulaştıracaktır.

Vlc Media Player İle Altyazı Ekleme

Öncelikle bilgisayarınız da Vlc Media Player programı kurulu olmalıdır. Eğer bilgisayarınız da  mevcut değil ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yapmanız gereken işlem oldukça basit örnek vererek anlatalım;

1- Yeni klasör oluşturun,

2-Filmi ve altyazı dosyasını bu klasöre atın,

3-Film ve altyazı dosyalarınızı aynı isimde kaydediniz. (filmadi.avi , filmadi.srt) yani filminizin adı ne ise altyazınızı da o şekilde düzenleyip kaydediniz.

Örnek:

Film adı: spiderman4.mp4

Altyazı: spiderman4.srt

4-Şimdi filmi Vlc media player ile açıp altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir