Facebook API Key Nasıl Alınır?

Sorusu sosyal medya gücünden yararlanmak isteyen herkes tarafından merak edilmektedir. İnternet site sahipleri, sosyal medya ağlarından bağlantılar almak ya da üyelerine kolay kullanıcı girişi (Facebook ile Giriş Yap) sağlayabilmek adına API Anahtarlarına ihtiyaç duymaktadırlar.  Facebook API Key alabilmek için kişilerin öncelikle Facebook içerisinde API anahtarı kullanacak yere uygun uygulama oluşturmaları gerekmektedir.  Facebook api key nasıl alacağınızı merak ediyorsanız;

  • Adınıza kayıtlı olan Facebook adresine giriş yapın.
  • BU adres içerisinde yer alan Facebook Developer sayasına giriş yapın.
  • Karşımıza çıkan pencerede API anahtarını kullanmak istediğiniz alanı seçin. (İOS, Android, İnternet Sitesi) Genel olarak anahtarlar internet sitesi için alınmaktadır.
  • Gerekli seçimi yapan kişiler, bir sonraki sayfada uygulamalarına bir ad vermeleri istenecektir. Eğer internet adresiniz için API anahtarı alıyorsanız internet adresinizin ismini yazabilirsiniz.
  • Sayfa adı oluşturan kişiler bir sonraki adımda “Create New Facebook App ID” yazısını göreceklerdir. Api anahtarı oluşturmadan önce internet sitenizin hangi kategori içerisinde yer aldığı sorulacaktır. Bu adımı da tamamlayan kişiler Create App ID butonuna tıklayabilirler.
  • Bu aşamada iken internet siteniz hakkında bilgi verin bölümü gelecektir. Sadece internet sitenizin ismini yazmanız yeterli olacaktır.

Bu aşamaları tamamlayan internet site sahipleri artık API anahtarı almaya hak kazanmışlardır. Üst menü içerisinde yer alan Apps bölümüne girerek oluşturduğumuz uygulamaya ait sayfaya geçiş yapıyoruz. Geçiş yaptığımız andan itibaren uygulamanın alt bölümünde App ID ve App Secret numaralarının yer aldığını göreceksiniz. Burada yer alan numaraları bir yere not etmeniz durumunda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Facebook API Anahtarı almak aslında bu kadar basit. Aldığınız anahtar ile uygulamalarınıza, internet adresinize kolay bir şekilde üye kayıt sistemi oluşturabilirsiniz. Kimlerin Facebook Login tarafından sisteme ve oyunlara giriş yaptığını uygulama paneli üzerinden kontrol edebilir, istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Şu an dünyada bulunan internet sitelerinin yaklaşık %85 gibi bir bölümü Facebook API Anahtarı kullanarak kullanıcılarının kendilerini ziyaret etmelerine imkan vermektedir. Eğer üyelik sistemine dayanan bir internet siteniz var ise bu anlatım üzerinden API Anahtarı alarak sisteminize Facebook Login kurulumu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir