Evden Eve Nakliyat Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herkes zaman zaman oturmuş olduğu evini ya da kullanmış olduğu dükkanını, ofisini değiştirmek ister. Yeni bir ev ya da işyeri bulmak her ne kadar zor olsa da taşınma sürecinin en zor aşaması nakliyattır. Örneğin evden eve yapılan nakliyat sırasında hiçbir eşyanın zarar görmemesi için iyice paketlenmesi, ağır eşyaların kaldırılması ve tabii ki uygun fiyatlı nakliyesi için bir nakliyat firması bulunması gerekir. Bu konuda hazırlamış olduğumuz yazımızı okuyarak evden eve ya da ofisinizden ofisinize nakliye için birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Evden Eve Nakliyat Nedir?

Evden eve nakliyat aslında birçok taşıma işinide kapsayan çok geniş bir hizmettir. Bu hizmetin içeriği ise eviniz, ofisiniz, deponuz, işyeriniz hatta bu fabrikanız bile olabilir, eşyalarınızın uygun araçlara yüklenerek belirttiğiniz adrese götürülmesini kapsamaktadır.

Burada bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir ;

 1. Yaptığınız anlaşmada eşyaların araca yüklenmesi dahi olmayabilir. Bu durumda nakliyat için gelindiğinde eşyaları siz indirmek zorunda kalmamak için, eğer taşıyamayacaksanız nakliyat firmasından taşıma için ücretli destek alabilirsiniz.
 2. Birçok firmada eşyaların paketlenmesi fiyata dahil değildir. Dolayısıyla eşyaları sizin paketlemeniz gerekmektedir. Eğer daha güvenilir bir taşıma yapılmasını istiyorsanız bu konuda nakliye işini yapan kişilerden daha profesyonel destek istemelisiniz.
 3. Eşyalarınız sizin için çok önemliyse ve bu konuda ekstra bir tedbir almak istiyorsanız, taşıma öncesinde firmayla iletişime geçerek eşyalarınızı sigortalatabilirsiniz. (Bunu her firma sağlamayabilir bu sebeple, anlaşmadan önce bu konu hakkında bilgi almanızı öneririm.)
 4. Eğer eşyalarınızı siz paketleyecekseniz küçük ev eşyalarınızın hepsini koli haline getiriniz. Hem taşıma sürecini oldukça hızlandıracaktır, hem de eşyalarınızın çizilme, kırılma ihtimalini azaltacaktır.
 5. Kurumsal olmayan, internet sitelerinde çok uygun fiyat verdiği için bilinmedik nakliye şirketlerini tercih etmeyiniz. Bu tarz taşıma yaptırıp eşyaları kırılan hatta çalınan kişiler dahi olduğunu söylemeliyim.

Eğer Ankara, İzmir, İstanbul evden eve nakliyat alanında yüzlerce firmaya ev sahipliği yaptığı için bu illerde oturan kişilerin tercih konusunda oldukça fazla seçeneği bulunmaktadır. Bu sebeple firma bulma konusunda en doğru ve güvenilir firmaya ulaşmak oldukça zorlaşabiliyor. Yazımızın devamında bu konuya ilişkin birçok detaya yer vererek, bu süreçte yanınızda olmaya çalışacağız.

Evden Eve Nakliyat Fiyatları

Pandemi sürecindeki ekonomik koşullarda göz önünde bulundurulursa, bu dönemlerde yapılan nakliye işlerinde herkes en uygun fiyata hizmet sağlayacak firmaları tercih etmektedir. Bu konuda deneyimli kişilerin fiyatlar hakkında az çok bilgisi varken, ilk defa ev taşıyacak ya da yeni eve çıkacak birçok kişi hiçbir bilgisi olmadan fiyat aldığında çok uçuk rakamlar alabiliyor.
Bu sebeple evden eve nakliyat firmalarından fiyat alırken bazı önemli bilgileri karşı tarafa iyi bir şekilde aktarmalısınız.

 1. Öncelikle nereyi taşıyacağınızı söylemelisiniz. (Ev, İşyeri, depo malzemeniz vb.)
 2. Bulunduğunuz mahalleyi doğru şekilde tarif ediniz.
 3. Eşyaları kimin ambalajlayacağını söyleyiniz.
 4. Eşyaları taşıyıp taşımayacağınızı kesinlikle belirtiniz. (Eğer onlar taşıyacaksa, kaçıncı katta olduğunu, asansör ya da merdivenlerden indirilip indirilmeyeceğini söylemelisiniz.)
 5. Taşınacağınız mahalleyi doğru şekilde tarif ediniz.
 6. Eşya olarak ortalama koli ve beyaz eşyalar ile mobilyaları kağıda not alarak eksiksiz bir şekilde söyleyiniz.

Fiyat alırken mutlaka bu detayları iletin ve hangi boyutta bir araçla gelineceğini sorun. Ne çok küçük, ne de çok büyük bir araç yerine eşyalarınızın sorunsuz sığabileceği ölçüde bir araç gelmesi fiyat açısından oldukça fark yaratabilir.

Bu şekilde internet üzerinden örneğin İstanbul evden eve nakliyat ya da benzeri aramalarla birçok nakliyat firması bulabilir fiyat alabilirsiniz. Mutlaka diğer firmalarıda arayıp kesin olarak bir fiyat aldıktan sonra tercih vermenizi öneririm. En son ki İstanbul evden eve nakliyat hizmetinde birçok firmadan aldığım fiyat 1,900 TL civarındayken bir firma 1,400 TL fiyat vermişti. Açıkçası oldukça kaliteli ve güzel bir firma olmasının yanı sıra, gerçekten sorunsuz bir şekilde eşyalarımı taşıdılar.

Evden Eve Nakliyat Firmaları Neye Göre Seçmeliyim?

nakliyat

Yukarıda dikkat edilmesi gereken birçok aşamayı paylaşmıştık. Ancak oradaki aşamaların çoğu evden eve nakliyat konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar olurken, şu an sıralayacağımız listedeki birçok kriter doğru firma seçmeniz içindir.

Nakliyat hizmeti yaptıracağınız firmalar aşağıdaki kriterlerin kaçından olumlu puan alabiliyor?

 • Kurumsal bir firma mı?
 • Fatura kesiyor mu?
 • Şikayet sitelerinde haklarında daha önce herhangi bir şikayet yazılmış mı?
 • Belirli bir tarih, randevu veriyor mu?
 • Diğer firmalara göre fiyatı çok mu düşük, yoksa ortalamanın biraz mı altında?
 • Ofisleri bulunuyor mu?
 • Eşyaları kasko / sigortalatabiliyor musunuz?

Yukarıdaki kriterlere olumlu yanıt verebilecek elbette birçok firma bulunmaktadır. Siz de bunların arasından en iyi ve uygununu tercih ederek karar verebilirsiniz.

Biz en son evimizi taşıdığımızda İstanbul evden eve nakliyat şirketleri arasında yaklaşık 20-25 firmayı arayarak fiyat almıştık. Aramaktan, fiyat almaktan kesinlikle çekinmeyin. Çünkü birçok evden eve nakliyat firması bu konuda çok iyi bir şekilde bilgi vererek yardımcı olmaya çalışıyor. Dolayısyla vaktiniz varsa ve taşınma tarihi açısındanda bir kısıtlamanız yoksa birçok firmayı arayarak en uygun fiyata ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir