Euro İşareti (€) Nasıl Yapılır?

Euro işareti nasıl yapılır bu para biriminin oldukça sık kullanılması sebebiyle birçok platformda sorulan sorulardan biridir. Finansal makaleler, hesaplama tabloları gibi metinlerin yazılımı dışında yurt dışı alım satım yapan firmalar tarafından sıklıkla kullanılan Euro para birimi işareti, uluslararası tanınırlığa sahip (€) sembolüyle temsil edilmektedir. Klavye üzerinde görülmeyen bu işaret, birçok farklı sembolde olduğu gibi klavye üzerindeki bazı tuşların kombinasyonuyla elde edilebilmektedir. Sembolün elde edilmesini sağlayan yöntemlerden ilki, Altgr+E tuşlarına birlikte basılması şeklindedir. Oldukça kolay bir kombinasyon olması sebebiyle işlemin kısa sürede yapılması mümkün olacaktır.

Klayvede Euro İşareti Nasıl Yapılır ?

Euro sembolünü elde etmenin bir başka yolu da, klavye üzerinden Alt+0128 kombinasyonudur. Ancak bu kombinasyonu yaparken kullandığınız rakamları klavyenizin sağ tarafında bulunan rakam bölümünden yapmalısınız. Üst bölümde yer alan rakamlarla yapmanız durumunda sembole ulaşmanız söz konusu değildir. Ayrıca kombinasyonu oluştururken Number Look tuşunu da aktive etmeniz gerekir.

Euro İşareti Nasıl Yapılır

Mac Bilgisayarlarda € İşareti Nasıl Yapılır?

Euro işareti nasıl yapılır sorusunun cevabı,  Mac bilgisayarlar açısından da aynı şekilde verilebilir. Yine basit bir tuş kombinasyonuyla mac bilgisayarlarda sembolü elde edebilirsiniz. Zamanınızı almadan kolayca yapabileceğiniz işlemde Alt Option+E tuşunu kullanmak suretiyle Euro sembolünü oluşturabilirsiniz. Ancak yeni bilgisayar kullanmaya başlayanlarda sık görülen bir durum burada da karşınıza çıkabilir ve birkaç denemede başarısız olabilirsiniz. Yine de karamsarlığa kapılmak yok. Çünkü sembolü elde etmenin başka yöntemleri de var.

Unicode Destekli Word, Excel, Outlook, Power Point Yazılımlarında € Sembolü

Euro işareti nasıl yapılır yöntemlerinden bir diğeri de klavyenizle 20AC yazıp ardından Alt+X tuşuna eşzamanlı olarak basmaktır, bu kombinasyonu yaptığınızda 20AC anına € işaretine dönüşecektir. Unicode destekli Outlook, Power Point, Excel ve Word yazılımlarında verilen diğer yöntemler de çalışmakla birlikte bu yöntem de aklınızın bir köşesinde kalsın. Euro işaretini yukarıda adı geçen programlarda yapmak istiyorsanız, bir başka yöntem de Ekle> Simge menüsünü kullanmaktır.

Kopyala Yapıştır Yöntemiyle € Sembolü Nasıl Yapılır?

Euro işareti nasıl yapılır konusunda en kolay yöntemlerden biri de, kopyala yapıştır tekniğidir. Özellikle klavye kullanımında henüz istediği kıvama gelmemiş olanlara tavsiye edilen bu yöntem Euro sembolünü kolayca elde etmenize olanak sağlayacaktır. Farklı sembollerin de yer aldığı ascii kod tablosunu kullanarak Euro sembolünü elde etmek için, bilgisayarınızda bulunan ‘’Başlat’’ sembolünü tıklamanız ve ardından Programlar>Donatılar>Sistem Araçları> Karakter Eşlem yönergelerini izlemeniz gerekir. Böylece kod tablosuna erişerek buradan kopyaladığınız sembolü dilediğiniz yere yapıştırmak suretiyle kullanabilirsiniz.

Euro işareti nasıl yapılır konusunda birçok bilgisayar kullanıcısının yararlandığı bir başka yöntem de arama motorlarına sembolün adını yazarak çıkan sonuçlardaki sembol işaretlerini kopyalamaktır. Çok kolay bir yöntem olması sebebiyle bilgisayar kullanmaya yeni başlayanların favori seçeneği olan bu yöntemi dilediğiniz sembol için kullanabilir, arama sonuçlarında çıkan sembolleri kopyalayarak dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir