Enerji Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları

Enerji Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları

Enerji Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları sorusu üniversite tercihi yapacak gençler tarafından son zamanlarda sık sık merak edilenler arasında yer almaktadır. İlk olarak 2008 yılında Yalova üniversite açılarak öğrenci kabulüne başlayan Enerji mühendisliği günümüzde birçok devlet ve özel üniversiteleri içerisinde yer almaya başlamış durumda. 2012 yılından itibaren popüler olmaya başlayan bu alan, birbiri sırasında tüm üniversitelerde açılmaya başlanmış, İlk mezunlarını geçtiğimiz yıllarda veren bu alan, mezunlarının sektör içerisinde aktiflik göstermesi ile beraber iş dünyası tarafından da tanınmaya başlandı. Bu bölümden mezun olan öğrenciler başta özel sektör olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları içerisinde kendilerine çalışabilecek alanlar rahatlıkla bulabilmektedirler.

Enerji Mühendisi Ne İş Yapar?

Bu alana tercih yapmak isteyen kişiler için öncelikle bir Enerji Mühendisinin ne iş yaptığına bakalım. Aktif olarak kullandığımız benzin, LPG, mazot, doğalgaz gibi enerji kaynakları doğa içerisinden kullanılabilir olarak çıkmamakta. Saf bir halde çıkan enerji kaynakları belirli bir işlemden geçtikten sonra kullanılabilir hale gelmektedir. Enerji mühendisleri;  bir enerji kaynağının işlenmesi sırasında gerekli olan tüm hesaplamaları kontrol ederek tasarımını, üretim simülasyonunu, enerji analizini, enerji kalitesini raporlar halinde suran kişidir. Öğrenciler, bu bölümü okurken hem makine hem de elektrik bölümlerine ait dersleri de görmektedirler.

Enerji Mühendisliği İş İmkanları

Mezun olarak enerji mühendisi unvanını alan kişiler için iş imkanı oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yeni bir bölüm olmasından ve mezun sayısının yok denilecek kadar az olmasından dolayı iş imkanları şu an için üst seviyede görünmektedir. İş imkanı olarak başvurulabilecek alanlara değinecek olursak;

  • TEMSAN
  • TCDD
  • Türk Petrol Rafineleri A.Ş (TÜPRAŞ)
  • Türkiye Kömür İşletmeleri
  • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş
  • Devlet Su İşleri
  • Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu
  • BM Hidrojen Enstitüsü
  • Bor Enstitüsü gibi onlarca kamu kurum ve kuruluşu ile özel sektörde iş bulabilmektedirler.

Enerji Mühendisliği Maaşları

Enerji Mühendisleri mezun olur olmaz ilk etapta uzmanlık ve yeterlilik belgesi almak durumundadır. Bu belgelerin alınması ile beraber maaşlarının ortalama olarak 3,500 TL ile 4,000 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir