El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Kadın ve erkek dinlemeksizin son günlerin en çok sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan el titremesi, birbirinden farklı durumlardan dolayı oluşabiliyor. Doktor muayenesine dayalı olarak sürdürülebilir bir iyileşme sürecine bağlı olan el titremesi fiziksel rahatsızlıklardan meydana gelebildiği gibi, aynı zaman da psikolojik yapıya bağlı olarak da kişi de oluşan problemleri yansıtabiliyor. Hastalığın temeline inmek ve net olarak bir tanıya sahip olabilmek için alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmek ve buna göre bilgilendirilmek daha doğru bir süreci oluşturuyor.

Uzman bir doktorun muayenesinden sonra yapılan tektik ve bulgu durumlarına bağlı olarak ortaya çıkan sonuç üzerinden bu durumu bertaraf etmek mümkün olabiliyor. El titremesi oldukça ciddi ve sorun çıkarabilecek bir hastalığın habercisi olabildiği gibi, aynı zaman da çok basit ve hemen tedavi edilebilecek bir rahatsızlığın temeli de olabiliyor. Buna yönelik sorunlar yaşayan kişiler için el titremesi için hangi doktora gidilir ve sorunun neyden kaynaklı olduğuna dair bilgileri konumuz devamında öğrenebilirsiniz.

El Titremesi için Hangi Hastane Bölümüne Gidilmelidir?

 

El titremesine dayalı olarak öncelikli olarak rahatsızlığın asıl sebebini öğrenebilmek adına hastanelerin nöroloji bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Uzman bir doktor tarafından yapılan muayene ve istenilen tetkikler sonucunda bu sorunun temeline inilebiliyor. Parkinson gibi oldukça ciddi ve sorunlu bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, ayrıca panik atak, şeker hastalığı ve diğer farklı bir hastalığın altında yatan etken unsurlarından biri olabilmektedir. Bu hastalıklarından birinin ortaya koyulabilmesi adına, yani net bir sonucun alınabilmesi için yapılan tetkikler ve sonuç durumları zahmetli ve uzun bir sürece dayalı olabiliyor. El titremesi için öncelikli olarak nöroloji alanında uzman bir doktora gidilmesi uygun olabildiği üzere, yapılan tetkikler neticesinde nöroloji kapsamında bir rahatsızlığın olmaması halinde ise, psikolojik bir sorun olabilmektedir.

El Titremesi Neden Olur?

Muayene ve tetkikler neticesinde sorunun nörolojik olmamasından kaynaklı olarak ilgili doktor sizi psikiyatri bölümüne sevkinizi tamamlayabilir. Bu kapsamda tamamen psikolojik bir etki üzerine el titremesi olayının temeline inilecektir. El titremesine neden olan sorunlar arasında depresyon, anksiyete ve panik atak gibi önemli hastalıkların da neden olabildiği ortaya çıkabiliyor. Günlük yaşam çerçevesinde oldukça hareketli ve heyecanlı olmanıza bağlı olarak kalp atışlarının normalden fazla atmasıyla alakalı olarak yüksek bir seviye nezdine ulaşmasıyla doğrudan vücudunuzun etki göstermesi saptanabiliyor. Bu tür durumların el titremesine yol açabilmesi gibi, ek olarak farklı durumlarda bu problemlerin oluşmasında büyük bir rol oynayabiliyor.

El titremesi problemini devamlı yaşamıyor ve yaşamınızda farklı zamanlarda anlık yaşıyorsanız, bu durumun yaşandığı dönemleri not edinerek bir çözüme kavuşabilirsiniz. Buna örnek verecek olursak, heyecanlı, stresli veya sinirli bir dönemde el titremesi olayı yaşıyorsanız, bu bulgular etkeninde uzman bir psikiyatriye danışarak sorununuzun net bir şekilde ortaya çıkabilmesini sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda panik atağa yönelik bir el titremesi dahi yaşadığınız saptanırsa, tanıya yönelik uygun olarak size verilen ilaçlı tedavi kapsamında el titremesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir