Ekran Kartı Modelini Öğrenmek

Ekran Kartı Modelini Öğrenmek

Ekran Kartı Modelini Öğrenmek konusu oyun dünyasında meydana gelen gelişmeler ile oldukça popüler hale gelmiştir. Bildiğiniz gibi piyasaya çıkan her yeni oyun belirli bir sistem özellikleri ile duyurulmaktadır. Minimum işletim sistemi içerisinde yer alan ekran kartı özelliklerine sahip olup olmama durumu birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu konu için birçok program, yazılım indirmeleri gerektiğini düşünen kişilere oldukça güzel, programsız bazı önerilerde bulunacağız. Ekran kartı modelini merak eden kesimin sadece oyuncular olmadığını, günümüzde yaş ve cinsiyet ayrımı olmadan birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde tamamen programsız olarak Ekran Kartı Modelini Öğrenmek konusunu ele alacağız.

Ekran Kartı Modelini Öğrenmek Programsız

Sahip olduğunuz ekran kartı modelinin tüm teknik özelliklerini ve detaylarını programa gerek duymadan bilgisayarınız içerisinden öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerkenler;

  • Ekran Kartı Modelini Öğrenmek isteyen kişiler öncelikle Başlat’a girerek buradan “Çalıştır” kısmına geçiş yapmalıdırlar.
  • Çalıştır kısmına “dxdiag” yazıp enter tuşu ile komutu çalıştırın.
  • Enter tuşu ile karşımıza DirectX Tanı Aracı geldiğini görüyoruz. Bu bölümde Sistem, Ekran, Ses ve Giriş gibi alanlar yer almakta.
  • Bizim işimizin Ekran bölümü ile ilgili olduğunu, ilk olarak bu kısma geçiş yapmamız gerekiyor.
  • Bu bölümde Aygıt adı altında sunulan detayların hepsi bilgisayarınızda yer alan ekran kartı modeli hakkındaki bilgileri sizlere vermektedir. Burada ekran kartı modelini, ekran kartı boyutunu, markasını, geçerli görüntü modu gibi birçok ayrıntıyı görebilirsiniz.

Yukarıdaki sorgulama işlemini normalde tüm Windows tabanlı bilgisayarların yapması gerekmektedir. Eğer Çalıştır kısmına dxdiag yazmak istediğinizde hata alıyorsanız bu durumun sistem yöneticisi ile alakalı olduğunu, gerekli izine sahip olmadığınız için değişiklik yapamadığınızı göstermektedir. DirectX Tanı Aracı içerisinde eğer Ekran sekmesi yok ise yerleşik bir ekran kartı kullanmadığınızı, bilgisayar tarafından tanımlanan harici ekran kartı kullandığınızı göstermektedir. harici ekran kartı kullananlar için sorgulamanın bu alandan yapılmadığını hatırlatalım. Kısaca programsız olarak sizlere Ekran Kartı Modelini Öğrenmek nasıl yapılır biraz bahsetmeye çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir