Eğim Formülü

Sevgili Meraklıyız blog takipçileri, lise ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyorsanız eğim formülü bilmeniz gereken bir şeydir. Bu yazımızda sizlere eğim hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık.

Eğim nedir?

Eğim, dikey bir uzunluğun yatay bir uzunluğa olan oranına verilen isimdir. Matematik dersinde bir kavram olan eğim, geometri soruları başta olmak üzere pek çok soruda geçmektedir. Bu nedenle eğimin ne olduğunu bilmek soruları daha kolay çözmenize olanak tanır.

Eğim sembolü nedir?

Eğim sembolü “m” harfi ile ifade edilir. Sorularda “küçük m” ifadesi gördüğünüzde onu eğim olarak adlandırabilirsiniz. Ayrıca eğim formülü yazdığınızda da eğimi belirtmek için “m” harfini kullanırsınız.

Eğim formülü

Eğim formülü, dikey uzunluğun yatay uzunluğa oranı yani bölümü ile bulunur. Eğim değeri bulunmak istendiğinde şu formül kullanılır.

Eğim = m = dikey uzunluk / yatay uzunluk

Eğim neye eşittir?

Matematik soru bankalarında soruları çözerken eğimi bulmanız istenir. Eğimi bulmak için eğimin neye eşit olduğunu da bilmeniz gerekir. Eğim, dikey uzunluğun yatay uzunluğa bölümüne eşittir. Örneğin; dikey uzunluk 20, yatay uzunluk ise 5 olsun. Bu şekilde formülü kullanarak hesaplama yaptığınızda 20 bölü 5 işleminden sonuç 4 olarak bulunur. Yani eğim 4 olur.

Eğim Hesaplama

Eğim formülü kullanarak eğim hesaplama yapabilirsiniz. Örneğin bir dik üçgen düşünün. Dik üçgenin hipotenüsünde eğim vardır. Bu eğimi hesaplamak için dikey uzunluk ve yatay uzunluğu birbirine bölmelisiniz. Cevabı bulmak için aşağıdaki yani yatay şekilde olan uzunluğu ve yandaki yani dikey şekilde olan uzunluğu bilmelisiniz. Eğer soruda size bu değerleri verdiyse doğrudan eğitim formülünü kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

Sorudaki dikey uzunluğun 15 olduğunu, yatay uzunluğun ise 3 olduğunu varsayalım.

m: dikey uzunluk / yatay uzunluk

Bu formülü kullanarak 15 bölü 3 işleminden dik üçgenin hipotenüsünün eğimini 5 olarak buluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir