Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Amazon adıyla bilinen kadın savaşçılar tarafından kurulan Efes Antik Kent (tabi söylentilere göre), oldukça önemli bir tarihi miras. Efes antik kentinin ismine bakarsak, ana Tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülür.

Efes Antik Kenti Hangi İlimizdedir?

Efes bölgesine baktığımız zaman, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi diyebiliriz. Haliyle pek çok yere de isim vermiş ve bölgesel olarak büyük bir gelişme yaşanmış. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden birisi olarak karşımıza çıkmıştır. Efes Antik kenti nerededir? sorusuna umarım cevap almışsınızdır.

Tarihi kayıtlarımıza baktığımız zaman, tarihi eser konusunda oldukça farklı ve yenilikçi bir çalışmanın yer aldığını söyleyebiliriz. Tarihçesine baktığımız zaman, şu dönemlere ayrıldığını görebiliriz;

1-Neolitik dönem,

2-Helenistik dönem,

3-Roma dönemi,

Şeklinde 3 farklı dönem üzerinde ele alabiliriz. Mimari eserler noktasında ise şu eserlere sahiptir;

1-Efes Antik Kenti

2-Artemis tapınağı,

3-Celsus kütüphanesi,

4-Meryem Ana evi,

5-Yedi Uyarlar,

6-İsa Bey Camii,

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti: 40 TL

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00
 
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Kapanış Saati: 17:00
Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Efes Antik Kenti Nerededir?

Efes Antik kente, yerel ve yabancı olarak pek çok kitaba konu olmuştur. Bununla birlikte, tiyatro ve sinema içerikleri ve senaryolarında da mümkün mertebe karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde yer alan tarihi derinlikler ve politik detaylar ön plana çıktığı zaman, gerçekten de yoğun bir seçenek ile karşılaştığımızı söyleyebiliyoruz. Antik Kent konusunda pek çok veri de bu şekilde çıkıyor karşımıza.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir