Eczaneden Aldığım İlaçları Nasıl Görebilirim?

Eczaneden aldığım ilaçları nasıl görebilirim diye düşünüyorsanız E-Devlet sistemi üzerinde geliştirilmiş ilaç sorgulama programı hakkında detaylı bir anlatım sunacağımız yazımıza hoş geldiniz. Geçmişte yazdırmış olduğunuz ilaçların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Birçok kişi geçmişte doktorunun yazmış olduğu ve hastalığına gerçekten iyi gelen ilacın adını unutarak daha sonrasında hatırlamakta güçlük çekebiliyor. Bu gibi durumların yaşanmasının önüne geçebilmek adına geliştirilen ilaç takip sistemi, geçmişte kullandığınız birçok ilacın adını sizlerle listeleyerek hafızalarınızı tazelemenizi sağlıyor.

E Devlet İlaç Reçete Sorgulama

E-Devlet sistemini kullanarak geçmişte kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi alabilmek için;

  • İlk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Daha önceden tahsis edilen şifreniz ile birlikte T.C. numaranızı kullanabilir ya da alternatif giriş yöntemlerine başvurabilirsiniz.
  • Sisteme girişiniz ardından “Hizmetler” başlığı altında yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine giriş yapmalısınız.
  • İlgili birime ait hizmetlerin listelenmesiyle birlikte “4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama” seçeneğine tıklayarak ilerleyin.
  • İlgili sorgulama işlemini gerçekleştirmenizle birlikte güncel olarak kullandığınız ilaçların bulunması halinde burada listelenecektir. Eğer şu an kullanmanız gereken bir ilaç bulunmuyor ise “Şu an kullandığınız bir ilaç bulunamamıştır” uyarısı sizleri karşılayacaktır. Geçmişte kullandığınız ilaçları listelemek için “Tüm İlaçlar Listesi” yazılı butona tıklamanız yeterli.

Eczaneden aldığım ilaçları nasıl görebilirim diye merak edenler için yazılı anlatıma ek olarak birde görsel anlatım oluşturmak istedik. Aşağıda yer alan görsel anlatım E-Devlet sistemine girişini yaptığınız varsayılarak anlatılmıştır. E-Devlet ilaç takip sistemi birçok hasta için yüksek önem taşımaktadır.

ilaç sorgulama programı

ilaç takip sistemi

İlaç Sorgulama Programı Neden Geliştirildi?

Günlük hayatınızda tüketmiş olduğunuz birçok gıda maddesinde olduğu üzere kullanmış olduğunuz ilaçlarında belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Son kullanma tarihi dolan ya da aktif olarak kullanmanız gereken sürenin tamamlanması ardından tüketmeye devam edeceğiniz ilaçlar sağlığınıza kavuşmanızı sağlamasını düşünseniz de yalnızca sağlığınıza zarar verecektir. İlacın türüne bağlı olarak oluşabilecek olumsuzluklar ölüme kadar ilerleyebilmektedir. Eczane ilaç sorgulama sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte E-Devlet üzerine taşınarak tüm vatandaşların kullanımına açılan ilaç sorgulama programı sayesinde geçmişte ve aktif olarak kullandığınız tüm ilaçları listeleyebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir