Düz Memurluk Nedir? Ne İş Yapar?

Düz Memurluk Nedir?

Düz Memurluk Nedir? Sorusu daha çok genç kesim tarafından merak edilmekte olup içeriğinin nelerden oluştuğu merak edilmektedir. Her yıl milyonlarca kişi KPSS sınavlarına girerek devlet garantisi altında çalışmanın yollarını aramakta. Birçok kişinin Düz Memurluk tercih etmesinin temel sebepleri ise iş durumunun bir ömür boyu garantili olması ve yüksek oranda maaşlar verilmesi olduğunu söyleyebiliriz. KPSS sınavına girip yaptığı tercihlerden memurluk kazanan kişiler öncelikle ilgili kurumun amiri tarafından çağırılarak ön bir görüşmeye tabi tutulurlar. Kişinin özelliklerine, bilgi birikimi ve deneyimlerine göre uygun bir birim bulunarak ilk olarak o bölümde çalışmasına karar verilir. Bu aşamada dış görünüşünüzden mezun olduğunuz okullar, yabancı dil ve diksiyonunuzun büyük etkisinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Düz Memur Ne İş Yapar?

Yeni atanan bir Düz Memur Ne İş Yapar konusundan da bahsedecek olursak; bu kişiler öncelikle büro işlerine yönlendirilerek masa başı iş yapmaları söylenir. Bilgisayar başında kurumun kendisinden beklenen görevleri yerine getiren kişiler oldukça rahat bir çalışma ortamına sahip olmaktadırlar. Bazı durumlarda ofis dışı bazı saha görevleri bulunan yeni memurlar ilk etapta sadece kurumlar arası iletişim, yazışmalar, dosya hazırlamalar ile görevlendirilir. Düz Memur Ne İş Yapar sorusu aslında kişinin atandığı kurum ya da kuruluşa göre değişmekte olup tamamen amirler tarafından verilen sorumluluklara göre de değişiklik göstermektedir. Bu aşamaya kadar memurların görevleri ile bilgi edinen kişiler memur olmanın gerekliliklerini de öğrenmek istemektedir.

Nasıl Düz Memur Olunur?

Nasıl Düz Memur Olunur sorusu daha çok liseden mezun olan gençlerimizin ilgilendikleri konular arasında yer almaktadır. Kamu içerisinde çalışabilmek için öncelikle KPSS sınavına girmek gerekmektedir. Kişinin mezun olduğu bölüme göre iş alanları değişmekte olup her iş alanı farklı puanlar üzerinden personel almaktadır. Genel olarak sınavdan oldukça yüksek puan almak gerekmektedir. Sınavlar Genel Yetenek ve Genel Kültür adı altında Türkçe, Matematik, Tarih, Anayasa gibi farklı kategoriler içerisinden çıkmaktadır. 100 puan üzerinden baktığımızda en az 85 puan almak gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bazı açılan kontenjanlar 90 puan üzerinde alan öğrenciler tarafından tercih edilmesi nedeni ile rekabet çok üst boyutlara çıktığını, en çok isteyenin değil en çok çalışı hak eden tarafından kazanıldığını belirtmek isteriz.

Düz Memurluk Maaşları

Lisans Mezunu Memur Maaşı: 2610 tl

Önlisans Mezunu Memur Maaşı: 2605 tl

Lise Mezunu Memur Maaşı: 2600 tl

Memur maaşlarında küçük fiyat farklılıkları olabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 92.65 puan aldım hala açıktayım 😀 nasıl bir sistemdir !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir