Dünya Üzerindeki Okyanusların İsimleri Nedir?

Okyanus nedir okyanusların adları nelerdir? Okyanus, dünya üzerinde yer alan ve yaşamlarımızı sürdürdüğümüz kıtaları birbirinden ayıran engin, açık denizlere denir. Küçüklüğümüzden bu yana birçok kez dünyanın 3 de 2’sinin sularla kaplı olduğunu duymuş olmalısınız. Yeryüzünün yaklaşık olarak üçte ikisine denk gelen ve yüzdelik bir oran vermek gerekirse %70 diyebileceğimiz bir alanını okyanuslar kaplamaktadır. Ayrıca belirtmek isteriz ki bu oranın neredeyse yarısı ise 3.000 metrenin üzerinde bir derinliğe sahip olan su seviyesine sahiptir. Okyanusun ne olduğu konusunda kısa bir bilgilendirmenin ardından birçoğunuzun merak ettiği dünya üzerindeki okyanuslar isimleri hakkında hazırlamış olduğumuz listemize geçebiliriz.

Dünya Üzerindeki Okyanusların İsimleri Nedir?

Dünyadaki okyanuslar kaç tanedir? – Dünya üzerinde 5 farklı okyanus bulunmaktadır. Bu okyanusların isimlerinin yanı sıra sizlere nerede bulunduğu ve haklarında kısaca bilgiler sunmak istiyoruz.

  • Büyük Okyanus

İnsanlar tarafından “Büyük Okyanus” adı verilen bu okyanus dünyamızda yer alan en büyük okyanustur. Birçok yerde “Pasifik Okyanusu” adıyla da anılmaktadır. Bu okyanusa Pasifik isminin verilişi ise; bir kaşifin çıkmış olduğu bir keşif yolculuğu esnasında bu okyanusun oldukça dingin olduğunu fark eden ve sakin anlamını taşıyan “Pasifico” adı verilmiştir. Büyük OkyanusAmerika, Asya ve Okyanusya” kıtalarının arasında kalmaktadır. Okyanusun en derin noktası 11.034 metre derinliğindedir. Ayrıca bu noktayı birçoğunuz “Mariana Çukuru” olarak bilmektedir. Burası dünyanın en derin noktası olarak bilinmektedir.

  • Atlas Okyanusu

Bir diğer ismi ise “Atlantik Okyanusu” dur. Avrupa ve Afrika kıtalarının Amerika kıtalarından ayrılmasına sebep olan okyanustur. Okyanusun bilinen en derin noktası Porto Riko Çukuru’dur.

  • Hint Okyanusu

Kuzeyi Asya, Batısı Afrika ve Doğusu Okyanusya olan Hint Okyanusu, Asya ve Afrika kıtaları arasında bir geçiş yolu olarak kullanılmaktadır. Bu iki kıta arasında yol olma özelliği sebebiyle oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu okyanus üzerinde çokça duyduğunuz Madagaskar, Maldivler, Sri Lanka, Endonezya ve Seyşeller olarak bilinen ada ülkeleri yer alır. Hint Okyanusu’nun bilinen en derin noktası ise 7.450 metre derinliğe sahip Java Çukuru’dur.

  • Güney Okyanusu

Güney Okyanusu’nun bir diğer ismi Antarktika Okyanusu’dur. Bu okyanus dünyada tanımlanan en son okyanustur.

  • Arktik Okyanusu

Birçok yerde Kuzey Buz Denizi olarak da geçen bu okyanus, buzlarla kaplı olmasıyla bilinir. Rusya, Kanada, ABD, Norveç gibi birçok ülkeye kıyısı bulunmaktadır. Diğer okyanuslara oranla daha sığ olan bu okyanusun ortalama derinliği ise 1.040 metredir. Bilinen en derin noktası ise 5.450 metredir.

Okyanus İsimleri Büyükten Küçüğe

Kaç tane okyanus vardır büyükten küçüğe nasıl sıralanır? Toplamda 5 okyanus bulunmaktadır. Okyanus isimlerini büyükten küçüğe doğru sıralamak gerekirse;

  1. Büyük Okyanus
  2. Atlas Okyanusu
  3. Hint Okyanusu
  4. Arktik Okyanusu
  5. Güney Okyanusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir