Domain Uzantıları ve Anlamları

Bir internet sitesini ziyaret etmeyi istediğiniz karşınıza çıkması zorunlu olan adreslerin bütününe Alan Adı yani Domain denmektedir. Tüm bunların yanı sıra bir internet sitesi açarken sitenin ismini belirlemeniz dışında siteye bir uzantı belirlemeniz gerekmektedir. Bir uzantı olmadan internet sitesinin yayına girmesi maalesef mümkün değildir. Birçoğunuzun yakından tanıdığı “.com” veya “.net” uzantıları bunlardan en popüler olanlarıdır. Peki, domain uzantıları ve anlamları hakkında neler biliyorsunuz? Bu uzantılar tam olarak ne anlatıyor?

Alan adları bir internet sitesinin internet üzerinde belirlenmiş ismi ya da adresi olarak tanımlanabilir. Bireyler bu adrese sahip olmadıkları takdirde ilgili siteyi ziyaret etmeleri için sitenin yayın yapmış olduğu IP adresini biliyor olmaları gerekmektedir. Karmaşık sayılar bütününü ezberlemek ise pek kolay değildir. Dolayısıyla internet uzantıları hayatımıza girmiş ve internet sitelerinde daha rahat bir gezinti imkanı sunmuştur.

Domain Uzantıları ve Anlamları

Her bir uzantının başlangıçta belirli amaçlara hitap etmek ve o amaçlara hizmet eden kurum, kuruluş ve internet siteleri için kullanıma açılmış olsa da günümüzde bazı popüler (örneğin .com) alan adları her türlü proje için kullanılır hale gelmiştir. İşte popüler site uzantıları ve anlamları hakkında hazırladığımız yazı.

  • .com Ne Anlama Geliyor?

.com uzantısı başlangıçta bir ticari alan adı olarak hayatımıza giriş yapmış olmasına rağmen günümüzde o kadar popüler hale gelmiştir ki her alanda hizmet veren internet siteleri tarafından kullanılır hale gelmiştir. Uzantının İngilizce karşılığı “commercial” olarak geçmektedir.

  • .net Ne Anlama Geliyor?

“Network” kelimesinin kısaltılmış hali olarak hayatımıza giren bir uzantıdır. Ağ uzantısı anlamını taşımaktadır.

  • .org Ne Anlama Geliyor?

Normal şartlarda organizasyonlar için kullanılması için üretilmiş olan bu uzantıyı her türlü internet sitesi kullanmaktadır. İngilizce “Organization” kelimesinin ilk üç harfi alınarak oluşturulmuştur.

  • .biz Ne Anlama Geliyor?

Ticaret, iş gibi kelime anlamlarını taşıyan İngilizce “Business” kelimesinden türetilmiş bir uzantıdır.

  • .info Ne Anlama Geliyor?

Bilgi anlamını taşıyan bu uzantı yine İngilizce bir kelime olan “information” kelimesinden türetilerek hayatımıza girmiştir.

  • .pro Ne Anlama Geliyor?

Profesyonel anlamını taşıyan bu uzantı diğer uzantılar gibi İngilizce kökenli bir kelime olan “Professional” kelimesinden esinlenerek türetilmiştir.

  • .name Ne Anlama Geliyor?

Bireylerin gerçek adlarını kullanmaları için oluşturulmuştur.

  • .edu Ne Anlama Geliyor?

Eğitim kurumları için özel olarak üretilen bu uzantı yalnızca eğitim veren kurumlar tarafından kullanılabilmektedir. “Education” (İngilizce) kelimesinden türetilmiştir.

  • .gov Ne Anlama Geliyor?

Devletlere bağlı olarak çalışan kurumlara özel olarak üretilmiş ve yalnızca bu kurumlar tarafından kullanılabilmektedir. “Government” kelimesi kısaltılarak oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler


Bir Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş. Bu tarz yazıların devamı olursa iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir