Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi

Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi konusu gerek ülkemizde gerekse diğer ülke vatandaşlarının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Aslına bakacak olursak dolar büyük gizemleri üzerinde barındıran, her bir bölümü içerisinde ayrı ayrıntılar veren bir para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Her bir noktasında gizli örgütlerin sembollerinin olduğunu dahi ifade edilmekte. Bastırılan her yeni para üzerine o dönemin en etkili isimlerinin yer aldığını söyleyebiliriz.

Amerikan Doları Tarihçesi

Dünya üzerinde kullanılan en yaygın döviz türü olan Amerikan Doları ilk olarak 1700’lü yılların sonunda tedavüle girmiştir. 2004 yılında yapılan piyasa araştırmasına göre dünya üzerinde basılı olarak 950 milyar doların bulunduğu belirtilmektedir. Ancak; banka hesaplarında insanların bu tutarın kat ve kat üstünde bir parası bulunduğu biliniyor. Dünya üzerinde taklit edilmesi en zor olan para birimi dolar, oldukça zor aşamalardan geçilerek üretiliyor. Günümüze kadar birçok dönemde ABD hükümeti dolar üzerinde değişiklik yapmıştır. Bazen sadece renkler değişirken bazen de doların üstündeki kişilerin değişmesine karar verilmiştir. 2020 itibari ile dolar üzerinde yer alan kişileri Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi yazımızda dile getirmeye çalışacağız.

1 Dolar Üstündeki Kişi: George Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olması ile bilinen George Washington, Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında ön plana çıkan, kıta ordularına öncülük yapan kişi olarak da gösterilmektedir. Ülkede 2 dönem yani 8 yıl başkanlık görevi üstlenmiştir. 3 dönem yine seçilmiş olsa da kendi isteği ile bu görevi yapmak istememesi, onun halk tarafından ne kadar saygın ve sevilen bir kişi olduğunu göstermektedir. 1 Doların üzerinde yer alan George Washington 300 yıllık ABD tarihinin en önemli kişisi olarak gösterilmektedir.

2 Dolar Üstündeki Kişi: Thomas Jefferson

Amerikan Bağımsızlık Bildirisinin yazarı olarak gösterilen Thomas Jefferson, ABD hükümetinin 3 başkanı olarak görev almıştır. Başkanlık görevi öncesinde Virginia Valisi olarak görev yapan Jefferson, yazı yazmayı oldukça fazla severdi. Amerika’nın kurucuları arasında yer alan Thomas Jefferson’un hakkında binlerce eser yazılmıştır. Bu sebeple resmini 2 Dolar üzerinde görebilirsiniz.

5 Dolar Üstündeki Kişi: Abraham Lincoln

Amerikan devletinin en önemli hukukçu ve siyasetçilerinden birisi olarak gösterilen Abraham Lincoln, ABD hükümetinin 16. Başkanı olarak görev almıştır. Ülkede meydana gelen iç savaşları bitirerek büyük bir başarı elde eden Lincoln, bu başarısından ötürü birçok kişinin de düşmanlığını kazanmıştı. Kendisine düzenlenen bir suikast sonucu öldürülmesi Amerikan halkını derinden etkilemiştir. Kendisinin resmi 5 Amerikan Doları üzerinde yer almaktadır.

10 Dolar Üstündeki Kişi: Alexander Hamilton

Alexander Hamilton, Amerikan başkanlığı yapmamasına karşın dolar üzerindeki yerini alan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir. Kendisi, ABD’nin mali sisteminin kurucusu olup ülke içerisindeki ilk hazine bakanlığı görevini üstlenmiştir. Alexander Hamilton aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk siyasi partisi Federalist Parti’nin de kurucusudur. Bu partinin teorisyenliğini de yürüten Alexander Hamilton, Amerikan Dolarının oluşturulması ve basılmasında da aktif görev almıştır. Resmi; 10 Amerikan Doları üzerinde yer almaktadır.

20 Dolar Üstündeki Kişi: Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri’ne iz bırakan başkanlar arasında gösterilen Andrew Jackson, ülkenin 7. Başkanı olarak görevde bulunmuştur. Sert ve agresif bir kişiliğe sahip olan Andrew Jackson, 9 yıl gibi oldukça uzun süren bir başkanlık dönemi geçirdi. Amerikan başkanlığı öncesinde kafes dövüşleri yaparak stresini atmakta idi. Andrew Jackson hakkında bugün dahi bilinmeyen bazı sırlar ortaya çıkmaktadır. Kendisini ölümsüzleştirmek isteyen Amerikan halkı, resmini 20 Dolar üzerine basarak hatırasını yaşatmaktadırlar.

50 Dolar Üstündeki Kişi: Ulysses S. Grant

Askeri sistemlerden gelerek başarı yakalayan kişiler Amerikan hükümetine başkan olarak atanmaktadır. 18. Devlet başkanı olarak gösterilen Ulysses S. Grant, meydana gelen iç savaşları sonlandırarak ABD içerisindeki sorunları çözmesi ile dünya üzerinde büyük bir üne sahip olmuştur. Askeri ve yönetim özellikleri ile büyük bir deha olduğunu kanıtlayan Ulysses S. Grant, 2 dönem yani 8 yıl görev almıştır. Kendisinin resmini görmek istiyorsanız 50 Doların ön yüzündeki resme bakabilirsiniz.

100 Dolar Üstündeki Kişi: Benjamin Franklin

Amerika’nın yüz timsallerinden birisi olarak gösterilen Benjamin Franklin, başta mucit olarak gösterilmekte olup yazarlık, felsefe, yayımcılık alanında çalışmalar yapmış, ülkenin en önemli bilim insanlarından birisi olarak yerişini almıştır. Meydana getirdiği yeniliklerden dolayı 100 dolar üzerine onun ismi yapıştırılmıştır.

– Amerika Birleşik Devletleri Fransa Bakanı
– Amerika Birleşik Devletleri İsveç Bakanı
– Amerika Birleşik Devletleri Posta Bakanı
– 23. Pennsylvania Meclis Başkanı
– 6. Pennsylvania Yüksek Yürütme Konseyi Başkanı
gibi görevler üstlenen Benjamin Franklin ABD’nin en önemli kişiliklerinden birisi idi. Ayrıca bilim ve teknoloji ile de ilgilenen Franklin, kendisine özgü birçok icada da sahipti.

Masonluk locasında kaydı bulunan Franklin, ABD tarihinde çok önemli yerlere sahipti. Bu sebeple anısı bugün ABD’nin en büyük banknotu olan 100 Doların üzerinde yer almaktadır.

Doların Üstündeki Kişiler ve Kısaca Bilgi bölümünün artık yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Tüm dünya tarafından kabul edilen bir para birimi olan Dolar, günümüzün en prestijli dövizlerinden birisidir. Genellikle 1 Dolar ve 100 Dolar yaygın olarak görülmektedir. Amerika dışında 2 Dolar kullanılan bir ülke görmek oldukça zordur.

Amerika kağıt para kullanımı ile beraber madeni olarak adlandırılan demir para da kullanmaktadır. Kağıt paralarda olduğu gibi madeni paralar üzerinde de Amerika için önemli kişilerin resimleri bulunmaktadır. Madeni para türleri ve üzerinde resmi bulunan kişiler;

  • 1 Cent = Abraham Lincoln
  • 5 Cent = Thomas Jefferson
  • 10 Cent = Franklin D. Roosevelt
  • 25 Cent = George Washington
  • 50 Cent = John F. Kennedy
  • 1 Dolar (Madeni) = Jean Baptiste Charbonneau

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir