Dolar İşareti – Dolar Simgesi Nasıl Yapılır?

Dolar işareti bilgisayar klavyesi üzerinde bulunan 100’den fazla tuşun arasında yer almayan bir ögedir. Görünür olmamasına rağmen dolar işareti farklı tuşların birlikte kullanılması ile elde edilebilmektedir. Bazı semboller herhangi bir şekilde tuşlar üzerinde yazılı olmadan kısa yollarla oluşturulurken, dolar işareti üst kısımda yer alan 4 rakamının altında görünür bir şekilde yer alır. Bu sembolü herhangi bir hesap cetvelinizde, yazı metninizde, internet aramasında veya özel sohbetlerinizde kullanmak için 2 tuşu kombine ederek kullanmak gerekir.

Dolar İşareti Nasıl Yapılır

Klavyede dolar işareti yapma işlemi klavyenin sağ tarafında bulunan Alt Gr tuşuna basılı tutarak 4 rakamına basmanız halinde gerçekleşecektir. Sırayla yapmanız gereken tuş basma işleminde önce ‘’Alt Gr’’ tuşuna basmalı, basılı tutarken aynı anda üst bölümdeki ‘’4’’ tuşuna basarak dolar simgesi elde etmelisiniz. Günümüzde birçok bilgisayar klavyesinde sağ bölümde’’ Alt’’ tuşu olarak görülmekle birlikte onunla da aynı görevi yerine getirmeniz mümkün olacaktır. Farklı dil kullanımlarında bu tuş klavyelerde Alt Graph, Alt Car veya Right Alt şeklinde de bulunabilmektedir.

Mac Bilgisayarlarda Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Macintosh bilgisayar klavyelerinde de dolar işareti yapmak için ALT (option)+4 kombinasyonunu kullanmak gerekir. Dolar işaretine gereksinim duyulduğunda ALT tuşuna basılı tutarak üst bölümdeki 4 tuşuna basmanız halinde ihtiyaç duyduğunuz simgeyi elde edebilirsiniz. Uluslararası tanınırlığının yüksek olması ve teknoloji üretiminin anadillerinden birinin de İngilizce olması sebebiyle ABD doları neredeyse tüm elektronik cihazlarda görünür bir şekilde kullanıma sunulmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan iş sözleşmeleri, mali tablolar, ihracat-ithalat işlemleri gibi birçok faaliyet sırasında gerekli olan dolar simgesi oldukça kolay bir şekilde elde edilerek ihtiyaç duyulan alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bir diğer güçlü para birimi olan Euro ise Alt+E tuşlarına basılmak suretiyle elde edilebilmektedir. Böylece bilgisayar kullanımı sırasında ihtiyaç duyulan bu iki para birimi klavye kullanıcısı tarafından saniyeler içerisinde elde edilerek gerekli görülen alanlarda kolayca kullanılmaktadır.

klavyede dolar işareti

Akıllı Cep Telefonlarında Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Dolar işareti tüm dünya tarafından sıklıkla kullanılan bir para biriminin sembolüdür. Bu sebeple ileri teknoloji ürünü tüm cihazlarda dolar işareti yazım işaret ve sembollerinin bulunduğu alanda yer almaktadır. Telefon üzerinden kullanım gerektiğinde telefon klavyelerinin sayısal işaretler bölümüne geçerek direkt olarak $ sembolünü seçebilir ve kullanabilirsiniz.

bilgisayarda dolar simgesi yapma

Kopyala Yapıştır Yaparak Dolar Sembolü Kullanmak

Bilgisayar klavyelerinde birkaç tuşu birlikte kullanarak elde edilebilen dolar işareti, bu tuşları herhangi bir sebeple arızalanması halinde kopyala-yapıştır yöntemiyle de elde edilebilmektedir. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında internet üzerinden arama yaparak herhangi bir siteden kopyalanarak yazı metninde, muhasebe hesaplarında veya mali tablolarda dolar işaretinin kullanılması mümkündür. İhtiyaç durumunda buradan da $ işaretini kopyala- yapıştır yöntemiyle alarak dilediğiniz alana aktarabilirsiniz.

dolar simgesi

Dolar İşareti

Yukarıdaki yöntemler ile kolay bir şekilde Dolar işareti yapabilirsiniz. Ancak yinede yukarıdaki yöntemlerle dolar işareti yapamıyorum diyorsanız biz yinede size yardımcı olacağız. Bunun için yorum kısmına kullandığınız cihazın ismini, modeini yazmanız yeterlidir. Biz gerekli bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir