DLL Dosyaları Nereye Yüklenir?

Bilgisayarınızda bazı uygulamaları çalıştırmayı denediğinizde hatalar alıyorsanız muhtemelen birkaç DLL dosyanız eksik demektir. Hata ekranında bu konuda sizi bilgisayarınız bilgilendirecektir. Eksik DLL dosyalarınızı temin etmeniz halinde bu dosyaları nereye atmanız gerekiyor biliyor musunuz? Birçok kullanıcı DLL dosyaları nereye yüklenir diye merak ediyor. Gerek DLL dosyaları nereye atılır 32 bit sistemler için gerekse DLL dosyaları nereye atılır 64 bit sistemler için anlatımlara yazımızda yer vereceğiz.

DLL Nereye Atılır, Yüklenir?

DLL Dosyası, yalnız başına herhangi bir işlevi bulunmayan farklı yazılımlarla birlikte çalışan birer sistem dosyalarıdır. DLL dosyaları nereye atılır sorusunun cevabı için öncelikle bilgisayarınızın işletim sistemi sürümünü öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü, DLL Dosyaları işletim sisteminizin bit sürümüne göre farklı klasörlere atılması gerekiyor. Günümüzde aktif olarak kullanılan 32 ve 64 bit sistemlerdir. İşletim sisteminizin bit sürümünü öğrenerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

DLL Dosyaları Nereye Atılır 32 Bit

İşletim sistemi Windows 32 Bit olan kullanıcıların takip etmesi gereken yol; Windows klasörü içerisinde yer alan System32 klasörüne DLL dosyalarınızı atmanız gerekmektedir.

Özetle, 32 Bit DLL dosyaları nereye atılır? C:\Windows\System32

DLL Dosyaları Nereye Atılır 64 Bit

İşletim sistemi Windows 64 Bit olan kullanıcıların takip etmesi gereken yol; Windows klasörü içerisinde yer alan SysWOW64 isimli klasöre ve Windows klasörü içerisinde yer alan System32 isimli klasörlere yükleme yapmanız gerekmektedir. 64 Bit sürümde her iki klasöre de dosyaları atmanız gerekmektedir.

Özetle, 64 Bit DLL dosyaları nereye atılır? C:\Windows\SysWOW64 + C:\Windows\System32 klasörlerinin her ikisine.

DLL Dosyaları Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gereken İstisnai Durumlar

Bazı durumlarda hata veren uygulama, program veya oyunlar için DLL dosyalarını yalnızca yukarıda işletim sisteminize göre belirttiğimiz alanlara kopyalamanız yeterli olmayabilir. Bunlara ek olarak hata veren uygulamanın ana dizinine de DLL dosyasını kopyalamanız gerekebilir. Bu uygulamaların %90’ında görülmüyor olsa da nadiren bazı uygulamalarda karşılaşabileceğiniz bir hatadır.

Bu sorunun sebebi ise; açmayı denediğiniz uygulama yöneticileri ilgili DLL dosyalarını uygulamanın kurulu olduğu ana dizinden çağıracak şekilde tasarlamış olmalarıdır. Bu senaryo genellikle yaşanmıyor olsa da 32 ve 64 bit sistemlere göre gerekli klasörlere dosyanızı kopyaladığınız halde hata almaya devam ediyorsanız DLL dosyasını uygulamanın kurulu olduğu klasöre de kopyalamayı deneyin.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir