Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü

USB bellek konularında büyük bir sorun var, zira bazı durumlarda yazma korumalı disk hatası alabiliyorsunuz. “Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın”  durumdan kurtulmak için sizlere sunacağımız çözümleri inceleyebilirsiniz.

 

 

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü 1.Yol:

  • Birinci yöntem için, Windows R kısayollarını kullanabilirsiniz. Çalıştır penceresini tıklayarak, regedit yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.
  • Açılan “HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > StorageDevicePolicies” yazını yapıştırıyoruz. Ardından sağ tarafta çıkan ‘WriteProtection’ değerine tıklıyoruz.
  • Eğer StorageDevicePolicies klasörü yok ise resimli olarak anlatacağım işlemleri yapın,

1-

2-

 

  • Buradan da 0 seçiyoruz ve devam ediyoruz.

 

Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü 2.Yol:

  • İkinci yöntem için, Windows R kısayollarını tekrardan kullanabilirsiniz. Çalıştır penceresini tıklayarak, cmd yazıp Enter tuşuna basınız.
  • Açılan komut yöneticisine diskpart yazıp enter tuşuna basınız.
  • Açılan yeni komut penceresine list disk komutunu yazınız. Bu sayede bilgisayarınıza bağlı usb cihazlarını ve sistem belleğini görebilirsiniz.

  • Hangi diskin korumasını kaldırmak istiyorsanız select disk 0, select disk 1, select disk 2 gibi komutları ihtiyacınıza yönelik olarak yazınız.
  • Korumasını kaldıracağınız diski seçtikten sonra şimdi bu komutu yazınız “attributes disk clear readonly” işlemlerimiz bu kadardır umarım sorununuz çözülmüştür.

Bu yöntemleri de ön plana çıkararak, disklerinizi yazmaya karşı koruma modundan çıkarabilirsiniz. En azından dosyaları bu sayede çok daha rahat bir şekilde dosyalarınızı gönderebilirsiniz. Bu yüzden disk taşıma konusunda ve koruma konusunda, bu yazacağınız kodlar sizin işinizi çözecektir. Bunların yanında ek olarak da yazılımları kullanabilirsiniz. Yazılımları da internet üzerinden disk yazma koruma kaldırma yazılımı kelimesini aratarak bulabilirsiniz. Çeşitli olarak bu manada ön plana çıkarılan çözümlerin içinde, şayet yazılımı kullanmak istemiyor iseniz kodlama şekliyle bu sorunların üzerinden gelebilirsiniz. Ama yine de kod konusunda hiç dahil olmak istemiyorsanız da, tek yapmanız gereken programları indirmek olacaktır.

Bunun için de bilgisayarınızın işletim sisteminin uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Disk yazmaya karşı korumalı hatasını, geçmiş yıllarda sıklıkla alıyor idik. Özellikle Windows 10 ile bu sorun oldukça çözüldü ama yine de başınıza gelir ise, yukarıda yer alan yöntemler işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir