Deprem Nedir?

Deprem Nedir?

Yerkabuğu içindeki ani kırılmalar, volkanların püskürme durumuna geçmesi sebebiyle titreşimlerin dalgalar halinde yayılıp doğal afet oluşturmasına deprem denir. Deprem ile ilgili olarak hepimiz sık sık bir şeyler duyarız ama çoğumuz, bu konunun nasıl gerçekleştiğini net olarak bilmiyor. Bu yüzden sizlere en özet haliyle deprem nedir ve deprem nasıl oluşur gibi soruların cevabını sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi depremler dünyanın oluşumundan beri var. Sismik yönden aktif olan yer altı tabakaların ardışık olarak ilerlediğini görüyoruz. Yurdumuz, dünyanın en etkin deprem hatları üzerinde kurulmuştur ve bu da haliyle geçmişten bugüne pek çok yıkıcı deprem yaratmıştır.

Depremler Hep Var

Geçmişte olduğu gibi, bugün de yarın da depremler her zaman olacak ve bu da bizler için yıkıcı bir yöntem yaratmış olacaktır. Bunu kabul etmemiz ve bu durumla yaşamayı öğrenmemiz gerekmektedir. Yerkabuğunun içerisinde yer alan kırılmalar ile birlikte, ani olarak ortaya çıkan titreşim dalgaları bizlere depremi yaratır. Yani deprem, yer altında gerçekleşen ve güçlü kırılmalar ile ortaya çıkan çok güçlü bir doğa olayıdır diyebiliriz. Depremleri ölçen bilim dalına sismoloji denmektedir. Depremin oluşum sürelerini ve iç yapısını incelediğimiz zaman, jeofizik ve jeolojik çalışmaların ön plana çıktığını görebiliyoruz.

Sürekli Aktif Kıtalardan Dolayı

Kıtaların ve okyanusların yüz yıllar içerisinde oluşmasının en büyük sebebi ve kaynağı depremlerdir. Depremler en alt katlarda olup, merkez üstünden yukarı doğru çıkar iken, aynı zamanda pek çok madenin de oluşmasını sağlamaktadır. Bu konuda deprem, onunla yaşamayı öğrenmemiz gereken bir doğa olayıdır değerli okurlarımız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir