DAĞINIK ŞİZOFRENİ NEDİR ? Belirtileri ?

100 yıldan uzun süredir olan şizofreni hastalığı ile insanoğlu ilgileniyor. Birçok şizofreni türü mevcut olmasıyla birlikte bunların sayısı her geçen gün artmakta. Katatonik şizofreni, kuşkulu şizofreni vb. şizofreni türleri en yaygın olan türler. Bir şizofreni hastasını ne konuştuğunu ya da kimle konuştuğunu anlamak oldukça zor. Hareketleri kesinlikle ne olduğu belirsiz anlamlar yüklü olabilir. Etrafından farklı olarak olmayan sesleri duyuyor olmaları bile oldukça muhtemel bir hastalıktır şizofreni hastalığı. Bu hastalığa sahip insanların beyin kullanımları diğer insanlardan oldukça farklıdır.

dağınık şizofreni nedir

Dağınık Şizofreni nasıl tespit edilir?

Dağınık şizofreniyi anlamanın en kolay yolu bu şizofreni türüne sahip olduğu düşünülen hastaya bilmediği bir konu anlatılır. Konu anlatıldıktan sonra dağınık şizofreni olduğu düşünülen hastaya aynı konu tekrar anlatması istenir. Normal bir şekilde beynini kullanabilen bir insan konunun en az yüzde yetmişlik bir kısmını kolayca anlayabilir. Fakat özellikle dağınık şizofreni hastalığı olan insanlar yüzde yirmilik bir dilimi aklında zor tutabilir. Ancak bu konunun farkında olan hasta yakınları kesinlikle dağınık şizofreni sahibi bir hastaya bu konuda fazla yüklenmemeli, onları azarlamamalılardır. Aksine hastaya destek olarak olağan iş hayatlarına bile devam etmesine yardımcı olabilirler.

İlerleyen dönemlerde dağınık şizofreniye sahip hastalar yaz kış gibi mevsim ayrımlarını kolay yapamaz hale gelebilir. Hatta bazen çok ileri düzeyde dağınık şizofreniye sahip hastalar acı duymaz hale gelebilir. Örnek verilmesi gerekirse kırık bir bacağın acısını hissetmezler. Bunun yanında duygularımızın yüzümüzdeki aynası olan mimiklerini bile kolaylıkla yönetemez hale gelirler. Dağınık şizofreniye sahip olduğu düşünülen hastalar en kısa sürede bir doktor muayenesinden geçip erken tedaviye başlaması çok önemlidir. Tüm şizofreni hastalıklarında tedaviye erken başlanması iyileşme süresini oldukça kısaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir