CS Go Crosshair Ayarları Nasıl Yapılır?

Bir Counter oyuncusu için Crosshair ayarları hemen hemen her şey demektir. Bu nedenle çocukluğumuzun oyunu Counter Strike’ın günümüzde güncellenmiş ve oldukça popüler bir sürümü olan Counter Strike Global Offensive için gerekli düzenlemeler ve ayarları nasıl yapacağız? Kısacası CS GO Crosshair ayarları nasıl yapılır?

Crosshair Nedir?

Crosshair, kelime anlamı olarak “Artı” demektir. İngilizce bir kelime olan Crosshair, oyun içerisinde herhangi bir hedefe yönelik eylemlerin gerçekleştirildiği oyunlarda sık sık karşımıza çıkar. Counter Strike Global Offensive ve benzeri karşılıklı çatışmalar, savaşlar ve mücadelenin yer aldığı oyunların vazgeçilmezidir. Ekranın tam orta noktasında yer alan ve silahınızdan çıkacak merminin hangi noktaya isabet edeceği konusunda fikir veren bir işarettir.

Kullanacağınız Crosshair imlecinin rahatlıkla fark edebileceğiniz ve nişan almanıza engel olmayacak şekilde olması gerekmektedir. Crosshair’in yer aldığı tüm oyunlarda düzenleme yapmak ve imleci değiştirmeniz mümkün olmayabiliyor. CS Go en iyi crosshair ayarları için kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda imleci büyütebilir veya küçültebilir. Bunun yanı sıra rengini değiştirme fırsatı da sunan oyun kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamaları için gerekli esnekliği sunmuş durumda.

CS Go en iyi crosshair ayarları

CS Go Crosshair Ayarları – En İyi CS Go Aim Ayarları

CS Go oyununda crosshair’inizi istediğiniz şekilde ve size göre en uygun biçime sokabilmek için tercih edebileceğiniz 2 farklı yöntem bulunuyor.

  • Sade ve Kolay Yöntem

Bu yöntem hakkında fazla detay belirtmeye gerek olmaksızın kısaca bahsedelim; oyun içerisinde seçenekler menüsüne giriş yapmalısınız. Seçenekler menüsü altında yer alan Oyun Ayarları sekmesine geçerek alt tarafta bulunan Gösterge Ayarları alanından Crosshair ayarlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Konsol Üzerinden Detaylı Ayarlar

Bu yöntem ile ayarlamaları gerçekleştirmek ilk yönteme göre daha zor ve zahmetli bir hal alabilmektedir. Fakat çok daha detaylı bir şekilde düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Konsolu açamadığınız durumlarda şu yolu takip ederek konsolu aktif edebilirsiniz; Seçenekler -> Oyun Ayarları alanına giriş yapmalı ve buradan “Geliştirici Konsolunu Aktifleştir” yazan seçeneği aktif etmelisiniz. Ayarları yapmak için ihtiyacınız olan komutlar ise şu şekilde;

  • Crosshair boyutunu düzenlemek için cl_crosshairsize “5” komutunu kullanmanız yeterli. Burada yer alan “5” ise boyutu belirlemektedir.
  • Crosshair rengini değiştirmek için cl_crosshaircolor “1” şeklinde komut girmeniz yeterli. Burada yer alan “1” ise rengi belirlemektedir. (Yeşil için 1, Sarı için 2, Mavi için 3, Açık Mavi için 4)
  • Crosshair üzerinde yer alan çizgileri daha belirgin yapmak veya belirginliğini düşürmek için cl_crosshairthickness “2” komutunu yazmanız yeterli. Sayıyı değiştirerek en uygun değeri bulabilirsiniz.
  • Crosshair üzerinde yer alan yatay ve dikey çizgiler arasında bulunan boşluğu belirlemek için cl_crosshairgap “3” komutunu kullanmalısınız.
  • Crosshair’in saydamlık değerini düzenlemek için ise öncelikle Alpha komutunu aktif hale getirmelisiniz. Bunun için öncelikle cl_crosshairusealpha “1” yazmalısınız. Daha sonrasında cl_crosshairalpha “140” komutu ile saydamlık ayarını gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer crosshair alanında bir nokta kullanmak istiyorsanız cl_crosshairdot “1” yazmanız yeterli olacaktır. Değer olarak 1 yazarsanız aktif olur ve 0 yazarsanız ise tekrar kapanır.
  • Crosshair görünümünde değişim için ise cl_crosshairstyle “1” şeklinde kod girmeniz yeterli. 1 standart ayardır, sabit bir crosshair istiyorsanız 2 değerini girmelisiniz. 2 aktif olduğu sırada ateş ettiğinizde Crosshair sabit duracaktır. Ateş ettiğinizde açılmasını istiyorsanız 3 değerini girmeniz yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir