Charles Babbage Kimdir? Kısaca hayatı

Charles Babbage Kimdir? Kısaca hayatı

Charles Babbage, alanında oldukça profesyonel hizmetler vermiş bir matematikçidir. Analitik filozof ve makine mühendisi olarak ön plana çıkarılan çalışmaları ile kendinden oldukça çok söz ettirmektedir. Çalışmalarının bir kısmı Londra Bilim Müzesi‘nde sergilenmektedir. Hatta eğitim olarak kitaplarının sık sık okutulduğu okullar ve ülkeler vardır. Zira bu denli bir yoğun bilgiyi ve deneyimi en nitelikli şekilde kullanmak, hemen hemen her eğitim biriminin isteyeceği bir şeydir.

Mekanik olarak çalışabildiği sonradan kanıtlanmış bir hesap makinesi (Fark Makinesi) geliştirmiştir. Yaptığı hesap makinesini günümüz bilgisayarlarının geliştirilmesinde en önemli katkılarda bulunduğu kabul edilir. Bu yüzden hesap konusunda önemli çalışmaları vardır. Bilgisayarların gelişiminde bulunduğu katkıdan dolayı, pek çok bilişim fuarında Charles Babbage’nin ismini görebilirsiniz. En azından söz konusu kişiden etkilenen pek çok mühendis, çalışmalarında ne gibi farklılıklar yarattığını söylediği şekilde ön plana çıkarıyor. Yani ciddi bir esinlenme ve ilham alma durumu söz konusu.

Fark makinesinin bulucusu olarak da bilinen Charles Babbage, 1830 senelerinin hemen hemen ortalarında çözümleyici makine diye adlandırılan ve çağdaş sayısal (dijital) bilgisayarın öncüsü olan aygıtın tasarımını gerçekleştirdi. Bu hesap makinesi olarak sunulan bir aygıt olmasına rağmen genelde bilgisayar teknolojisinde kullanıldı.  Bu aygıtta delikli kartlardan gelen komutlar uyarınca herhangi bir aritmetik işlemin yapılabilmesi öngörülüyordu. Bu yüzden sonradan geliştirildi ve çok daha farklı noktalara imza atar hale getirildi. 1791, 1871 yılları arasında yaşayan Charles Babbage, bilime ciddi katkılar sunmuştur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir