Çalan Şarkı Nasıl Bulunur?

Eskiden dinlediğimiz bir müziği bulmak için uzun süre uğraş veriyorduk. Fakat teknoloji ilerledikçe bazı uygulamalarda hayatımıza girmiş oldu. Artık radyodan dinlediğimiz müzikleri bulmak çok kolay. Şimdi sizlere bu yöntemlerden bahsediyoruz. Yazımız sayesinde bu şarkının adı nedir? sorusuna cevap bulabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Telefon Zil Sesleri adlı yazımız ile birbirinden güzel zil seslerinin paylaşımını yaptık.

 

  • Google Üzerinden Çalan Şarkıyı Bulmak

Eğer dinlediğiniz şarkı Türkçe ise birkaç cümlesini cep telefonunuzdan googleda taratırsanız şarkının ismi ve söyleyen sanatçının ismi karşınıza çıkacaktır. Eğer farklı dilde bir şarkı dinliyorsanız ve yabancı diliniz yoksa cümleleri anlayamayacağınız bu sistem işinize yaramayacaktır. Bir sonra ki yöntem işinize daha çok yarayabilir.

İOS ve Andoid uyumlu olan bir uygulamadır. Apple Stores yada Google Store üzerinden kolaylıkla “Shazam” yazarak ulaşabilirsiniz. Radyoda yada bir cafede çalan şarkıyı uygulamayı açarak 10 saniye telefonunuza dinletmeniz üzerine ekranda şarkının ismi ve söyleyen sanatçıyı size gösterecektir. Yabancı yada Türkçe olması bu uygulama için önemli değildir. Tüm youtube ve farklı müzik platformlarında aratacağı için tüm dünya müziklerini bulabilir. “ Çalan şarkı nasıl bulunur ? “ sorusuna verilebilecek en gelişmiş seçenek bu uygulamaya aittir.

 

Bu uygulama Shazam’dan çok önceleri çıkmıştır. Shazam’ın ilkel versiyonu olarak adlandırmak mümkün. Uygulamayı ücretsiz olarak telefonunuza AppStore yada Google Store üzerinden indirebilirsiniz. Shazam mantığı ile müziği telefonunuza birkaç saniye dinlettikten sonra şarkının adı ve sanatçısı telefonunuza kısa mesaj ile bildiriliyor.

 

  • TrackID Uygulaması Bu uygulamayı indirip ismini bilmediğiniz yabancı şarkıları ararken kullanabilirsiniz. İngilizce dil destekli olan uygulamada “listening” butonuna bastıktan sonra ismini öğrenmek istediğiniz şarkıyı dinletiyorsunuz. Yapmanız gereken işlem bu kadar basit.

 

  • Midomi.com İnternet Sitesi

Eğer telefonlarla ve uygulamalarla uğraşmak istemiyorsanız bu site tam size göre. www.midomi.com üzerinden tarayıcıya mikrofon ile erişerek çalan şarkıyı dinletmeniz durumunda size hızlı bir biçimde çalan şarkının ismini ve sanatçısınız belirtecektir.

  • Arc Cloud İnternet Sitesi

Şimdiye kadar saydığımız yöntemlere benzer mantık ile çalışıyor. Bilgisayarda çalan şarkıyı bulmak için oldukça iyi bir site. Bulmak istediğiniz şarkıyı hatırlayabildiğiniz kadarıyla söyleyip kaydediyorsunuz ve bu site https://www.acrcloud.com üzerine yüklüyorsunuz. Record Now tuşuna bastıktan sonra yeşil renkli mikrofon butonunan tıkladıktan sonra ismini öğrenmek istediğiniz şarkıyı dinletebilirsiniz. Eski dönem şarkılarını yeni sistemler tamamiyle algılayamadığı için yabancı nostaljik şarkıları bulmaya yarayan güzel bir yöntem diyebiliriz.

 

Saymış olduğumuz bu yöntemler ile internet bağlantınız olduğu sürece çalan şarkıyı bulmak artık çok kolay. Find music by sound sitelerini ve uygulamalarını yazımıza eklemeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir