Cabir Bin Hayyan Kimdir? Kısaca Tanıyalım

721 yılında İran’da doğan Cabir Bin Hayyan, modern kimyanın kurucusu olarak kabul edilmektedir. Tarihte atomun parçalanabileceği gerçeğini ortaya atan ve bunu dile getiren ilk bilim adamıdır. İslam dünyası için fen biliminin temelini atan Hayyan’ın en önemli vasfı ise deneyciliktir. Cabir Bin Hayyan kimdir merak ediyor musunuz? Cabir Bin Hayyan hayatı kısaca sizlerle paylaşırken, kimya bilimini hem teorik açıdan hem de uygulamalı alanda gelişimine nasıl bir katkı sağladığını öğreneceğiz. Dünya tarihinde yer alan ilk kimya laboratuvarının hayata geçirilmesini sağlayan ve kuran ünlü âlim, kurmuş olduğu bu laboratuvarda ilk suni hücreyi yapmıştır.

Cabir Bin Hayyan Hayatı Kısaca

Cabir Bin Hayyan kimdir kısaca özeti şeklinde paylaşacağım bu bilgiler sayesinde ders notlarınız arasında yer alabilecek ve sınavlarınızda karşınıza çıkabilecek bu ünlü âlim hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hayyan tarafından kaleme alınan Kitab al-Kimya ismini taşıyan eser, Latince’ye tercüme edilmesiyle birlikte Simya ve Kimya kelimelerinin ortaya çıkmasında büyük bir rol oynadı. Cabir Bin Hayyan; nitrik asit, hidrojen klorür ve sülfürik asittin rafine ve kristalize yönlerini bulmuş, kral suyunu icat ettiği düşünülmektedir. Bunların yanı sıra sitrik asit, asetik asit ve tartarik asitti keşfettiği düşünülen Hayyan, zehirlerin zehri olarak bilinen arsenik tozunu elde etmiş ilk kişidir.

1000 yılı aşkın bir süre öncesinde atomun parçalanabileceğini öne süren Hayyan, günümüzde bazı kişilerde atomla ilgili ilk çalışmaları İngiliz fizikçi John Dalton’un yaptığı ve uranyumun çekirdeğinin parçalanabileceği fikrini öne süren Alman kimyacı Otto Hahn’dan yaklaşık olarak 1000 yıl önce ortaya sürmüştü. Maddelerin atomik yapılarını gösteren bazı tespitlerde bulunan Hayyan, belirli kütlelerin belirli kütlelerle bir etkileşim içerisinde olduğunu belirtmiştir.

Cabir Bin Hayyan’ın üzerinden asırlar geçmesi üzerine anlaşılan bazı sözleri bulunmaktadır. Bu sözlerden birisi ise şudur; maddenin en küçük parçası olarak belirtilen “El-Cüz’ü La Yetecezza” da yoğun bir enerjinin olduğu ve bunun parçalanabileceğidir. Aynı bilgiyi Yunan bilginlerde dile getirmiş ve atomun parçalanabileceğini ifade etmişlerdir. Hayyan bu görüşünü şu şekilde devam ettirmiştir; atomun parçalanması halinde öyle bir güç ortaya çıkacaktır ki bu güç Bağdat’ın altını üstüne getirebilir. Bu güç Allahü Teâlâ’nın kudretinin işaretidir.

Cabir Bin Hayyan, İslam ve bilim dünyasında önemli bir çığır açmıştır. İbn-i Sina ve Farabi gibi birçok büyük âlim onun kaleminden çıkmış eserlerin gölgesinde yetişmiştir. Cabir Bin Hayyan hayata gözlerini 815 yılında Kufe’de yummuştur.

Cabir Bin Hayyan Buluşları

  • Atomun parçalanabileceği görüşünü öne süren ilk bilim insanıdır.
  • Tarihte ilk laboratuvarı kurmuştur.
  • Optik kanunların kâşifi olarak bilinir.
  • Merceği keşfeden kişidir.
  • Arsenik tozunu elde etmiş ilk kişi olarak tarihe geçmiştir.

Bir Yorum

  1. elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir