Bosch Çamaşır Makinesi E18 Ve F18 Hata Kodu Çözümü

Dünyanın en kapsamlı ve ileri teknolojisini ürünlerinde kullanan Bosch, bu alanda ürettiği çamaşır makineleri ile özellikle de ev hanımlarına kolaylıklar sağlıyor. Mekanik aksamlara sahip alt yapısı ve dijital teknolojiyi geliştirerek gösterge ekranlarında birçok kolaylığı sağlıyor.

Kullanıcılar için önemli derecede bilgili işlemler yapmasını sağlayan Bosch, bu alanda birçok markadan daha üstün bir performans gösteriyor. Öyle ki, kullanım haricinde oluşan arızalar ve benzeri durumlara yönelik dijital gösterge ekranı üzerinden hata kodlarını kullanıcılara aktarıyor. Bu kapsamda kullanıcılar kullandıkları ürün üzerinde olağan sorunların tespitini aldıkları hata kodlarından anlayarak kendileri veya gerekli ise profesyonel servislerden yardım alabiliyor.

İnteraktif bir cihaz kapsamında olan bu ürünler, kullanıcılara ekran üzerinde detaylı bilgileri sunuyor. Bosch çamaşır makinesi E18 ve F18 hata kodları ise sıklıkla kullanıcıların karşısına çıkan durumu kapsıyor. Konumuz dahilinde sizlere Bosch çamaşır makinesi E18 ve F18 hata kodu çözümü ile ilgili bilgiler sunmaktayız.

Bosch Çamaşır Makinesi E18 ve F18 Hata Kodu Ne Anlama Geliyor?

 

Bosch marka çamaşır makinelerinde yer alan dijital ekran göstergesi üzerinde yanıp sönen her bir kod durumu hatayı oluşan bir hatayı temsil ediyor. Bu nedenle çamaşır makinesi üzerindeki E18 ve F18 hata kodları ne anlama geliyor niteliğini de kullanıcıların bilmesi gerekiyor. Bu tür bir hata ile karşı karşıya gelecek olan tüketici sınıfının öncelikli olarak panik yapmaması ve bilmeden herhangi bir işlem uygulamaması gerektiğini uzmanlar sıklıkla dile getiriyor.

Standart kullanım esnasında oluşabilen bu hata kodlarına yönelik sorunların bilinmeden müdahale edilmesiyle, makinede farklı ve içinden çıkılamayacak sorunların meydana gelmesini sağlayabiliyor. Bu hata kodlarına sebep olan sorunlar ise, aşağıda belirttiğimiz durumlardan kaynaklı olabilmektedir.

• Filtre içerisinde oluşan tıkanıklık
• Su tahliye filtresinde oluşan tıkanıklık
• Pompa motoru ve pompa bölgesi ile ilgili oluşan arızalar

 

Su Tahliye Filtresi Tıkanıklığı Nasıl Çözülür?

 

E18 ve F18 hata kodlarının meydana gelmesinin nedeni su tahliye filtresinde oluşan tıkanıklık olabilir. Bu sorunu giderebilmek için, makinenin ön panelinde bulunan tırnaklı koruma kapağı kaldırılmalı ve ardından filtrenin tıkanıklık yaşadığı gölge tespit edilmelidir. Çözüm için kapağı saat yönünün tersi olacak şekilde çevrilmeli ve hazne bölgeden çıkarılmalı. Yapacağınız bu işlemle birlikte filtreye dolaylı bir şekilde ulaşabilir, yıkama esnasında sızan toka, düğme, madeni para veya benzeri bir madde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken filtre haznesinin içine elinizi hafifçe sokmanız en pratik yöntem olacaktır.

 

Su Tahliye Hortumunun Tıkanıklığı Nasıl Çözülür?

Yıkama programının bitmesiyle birlikte makine haznesinde kalan suyun dışarıya atılması için tahliye hortumu devreye girmektedir. Olası tıkanmalar bu hazne içerisinde de gerçekleşebilir. Bu nedenle makinenin hemen alt kısmında yer alan tahliye hortumunu bularak, tıkanmaya etken olan cismin olup, olmadığı kontrol edilmelidir. Tıkanıklığın olmasıyla giderilen bu sorun makinenizdeki problemi ortadan kaldıracaktır. Fakat tıkanıklık buradan kaynaklı değil ise, son aşama için müdahalede bulunabilirsiniz.

Su Tahliye Pompası Arızası Nasıl Çözülür?

Çamaşır makinelerinin kullanımından sonra artta kalan suyun makineden tahliye edilebilmesi için belirli düzeyde bir basınç değer olması gerekiyor. Bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan su tahliye pompasının randıman vermemesi üzerine ilgili hata kodlarını alabilmeniz mümkün. İlgili parçanın arızalanması veya işlevini kaybederek artık randıman vermemesi üzerine onarımı mümkün olmayıp, parçanın değişime uğraması gerekiyor. Değişim konusunda ise tüketicinin değil, profesyonel destek alarak servis tarafından uzman kişilerin parça değişimini sağlaması daha sağlıklı bir olanak sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir