Bölgesel Seo Nedir? Nasıl Uygulanmalı?

Belirli alanlarda hizmet veren şirketler için olmazsa olmazlardan olan Bölgesel SEO Nedir? Bölgenizde yapılan arama sorgularında üst sıralara çıkabilmeniz için yapılması gereken en önemli seo yöntemlerinden biridir. Doğru bir yerel seo stratejisi ile konumsal aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz. Markanızı ve hizmetlerinizi müşterilerinize sunmanız için neler yapmanız gerekenleri bu yazımızda açıklayacağız.

Bölgesel Seo Nasıl Yapılır?

Yerel seo bir diğer deyişle lokal seo işlemini yapmadan önce bilmeniz gerekenleri ve uygulamanız gereken adımları madde madde açıklıyoruz.

Google My Business Hesabı Oluşturun

Yerel seo işlemine başlamak için öncelikle işletmenizi “Google Benim İşletmem” hizmetine kaydetmeniz gerekiyor. Google hizmetlere kaydedeceğiniz firmanız haritalar üzerinde de görülebilecek. Arama sorgularında kullanılan konum özelliği sayesinde firmanız üst sıralara çıkabilecek. Firmanız iyi bir etkileşim alırsa devamlı üst sıralarda olursunuz. Bu sayede bölgesel seo işleminin ilk adımını gerçekleştirmiş olursunuz.

 • Firmanız ile alakalı doğru bilgiler girin.
 • Çalışma saatleriniz, ürünleriniz, hizmetleriniz ile alakalı detaylı bilgiler ekleyin.
 • Firmanıza ait güzel bir logo hazırlayın veya hazırlatın.
 • Web siteniz hızlı, responsive (her cihaza uygun) ve güven verici olmalı.

Bu linke https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ tıkladıktan sonra sağ üst tarafta bulunan “Hemen başlayın” sekmesine tıklayın. İşletmeniz ile alakalı bilgileri doğru bir şekilde giriniz.

Mobil ve Masaüstü için Web Sitenizi Optimize Edin

Mobil cihaz kullanım oranının artmasıyla sitelere gelen trafiğin büyük bir kısmı mobil aramalardan geliyor. Bu doğrultuda sitenizi mobil cihazlara uygun bir şekilde tasarlamalı ve optimize etmelisiniz.

İlgini Çekebilir: Site hızlandırma işlemi nasıl yapılır?, Gtmetrix optimizasyonu nasıl yapılır? merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Bölgesel seo nasıl yapılır?
 • Web sitenizin hızını analiz etmek için pagespeed ve gtmetrix aracını kullanabilirsiniz. Sitenizin açılma süresi en geç 3 saniye olmalıdır.
 • Pagespeed Hız Testi İçin Tıkla / Gtmetrix Hız Testi İçin Tıkla
 • Sitenizde kullandığınız yazı fontu Türkçe karakter destekli ve kolay okunabilir olmalıdır. Ziyaretçilerin sayfayı, yakınlaştırmaya gerek kalmadan okuması iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur.

Bölgesel Anahtar Kelimeler ile Müşterilere Ulaşma

Google’ın sunmuş olduğu Anahtar Kelime Planlayıcı aracı ile bölgenizde hangi anahtar kelimeler aranıyor öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanız için öncelikle Anahtar Kelime Planlayıcı  sitesine girmeniz gerekiyor. Belirli bir bölgeye ait kelime sorgularını analiz etmek için arama sonuçlarını istediğiniz bölgeye yönelik filtrelemeniz gerekir. Yapmış olduğunuz filtreleme ile oldukça başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bölgenize ait yapmış olduğunuz kelime analizini doğru bir şekilde kullanırsanız yeni müşteriler ulaşmanız kaçınılmaz olur.

 •  Anahtar kelime araştırması yapmak için Ubersuggest aracını da kullanabilirsiniz.
Bölgesel seo işlemini yaparken Anahtar Kelime Planlayıcı Aracını kullanmanız gerekir.

Sitenizde Oluşturmanız Gereken Sayfalar

Firmanız hakkında soru işareti bırakmayacak şekilde siteyi tasarlamalısınız. Bunun için bazı sayfaları oluşturmanız gerekir.

 • İletişim, Hakkımızda (Hakkımızda sayfanızı oluştururken bölgenize ait bir kaç özelliği eklemek size faydalı olabilir.), Gizlilik Politikası ve kurumsal bilgilerinizi içeren sayfalar oluşturun. Sitenizin üst kısmına bu sayfaların bağlantılarını ekleyin.
 • Çalışma saatinizi doğru bir şekilde belirtin
 • Size kolay ulaşılabilmesi için İsim, adres, telefon numarası ve konum  bilgilerini ekleyin. Google haritalara eklediğiniz konum bilgilerini sitenizde iletişim sayfanıza ve footer (alt menü) alanına ekleyin.

İlgini Çekebilir:Google haritalara konum nasıl eklenir? başlıklı yazımızı incelemeni öneriyoruz.

 • Müşterilerinizin görüşlerine yer verdiğiniz bir alan oluşturun. Ana sayfanızda “Müşterilerimizin görüşleri” adlı bir alan size olan güveni arttırır.
 • Yaptığınız işleri güzel bir şekilde müşterilerinize sunun, gerekirse görsel içeriklerden yararlanın.

Sitenizi, firmanızı burada isimlerini vereceğimiz sitelere ekleyin.

 • Foursquare
 • Tripadvisor
 • Trivago.com.tr (Otel)
 • Linkedin.com
 • Bulurum.com

Bu sitelere firmanızın bilgilerini doğru bir şekilde ekleyin, size büyük faydası dokunacak. Bölgesel seo için çok faydalı işlemdir muhtemelen rakipleriniz bu sitelere çoktan kayıt yapmıştır. Bunlar haricinde firma ekleme siteleri için google üzerinde arama yapabilirsiniz.

Lokal Seo 

Son olarak firmanızın sosyal medya hesaplarını oluşturup müşteri kitleniz ile etkileşim halinde olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bölgesel seo nedir? konulu yazımız umarız faydalı olmuştur, aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir