Birim Fonksiyon Nedir?

Sevgili Meraklıyız blog takipçileri, bu yazımızda sizlere birim fonksiyon nedir, fonksiyon türleri nelerdir gibi soruların yanıtını verdik. Konu hakkında bilmek istediğiniz her şeyi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Eğer kafanıza takılan bir konu varsa yorumlar bölümünden bize sormayı unutmayın.

Üniversite sınavlarına hazırlanıyorsanız fonksiyonlar konusu ile başınız belada demektir. Pek de belada demeyelim. Çünkü bu yazımız sayesinde fonksiyon türleri neymiş öğreneceksiniz. Birden çok fonksiyon türü vardır. Hepsinin kendine göre özellikleri vardır. Gelin fonksiyon türleri nelermiş ilk önce onları öğrenelim.

Fonksiyon Türleri

Fonksiyonlarda bir tanım kümesi ve bir de görüntü kümesi vardır. Tanım kümesindeki elemanlar, görüntü kümesindeki elemanlar ile eşleşir. Fonksiyon türleri de bu şekilde ortaya çıkar.

Bire Bir Fonksiyon

Bire bir fonksiyon, tanım kümesindeki her bir elemanın görüntü kümesindeki farklı bir elemanla eşleşmesi demektir.

Örten Fonksiyon

Örten fonksiyon, tanım kümesindeki tüm elemanların görüntü kümesindeki elemanlarla eşleştiği fonksiyonlardır. Her iki kümede de boşta eleman kalmamalıdır.

İçine Fonksiyon

İçine fonksiyon, görüntü kümesindeki en az bir elemanın boşta kalması demektir.

Sabit Fonksiyon

Sabit fonksiyon, tanım kümesindeki her bir elemanın görüntü kümesindeki aynı elemanla eşleşmesine denir. Örneğin, tanım kümesindeki tüm elemanlar değer kümesinde sadece A elemanı ile eşleşirse o fonksiyon sabittir.

Birim fonksiyon

Birim fonksiyon, tanım kümesindeki her bir elemanın görüntü kümesinde kendisiyle eşleştiği fonksiyonlara denir. Yani birim fonksiyona 1 değerini verdiğinizde fonksiyondan çıkan sonuç yine 1 olur. 5 verirseniz 5 olur. Kaç verirseniz verin sonuç yine aynı olacaktır.

Birim fonksiyon nedir başlıklı yazımızda size bütün fonksiyon türleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer fonksiyon türleri ve birim fonksiyon hakkında kafanıza takılan bir soru varsa yorumlar bölümünden bize sormaya çekinmeyin. Mümkün olan en kısa sürede sorularınıza ekibimiz tarafından yanıt verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir