Bira Çeşitleri Nelerdir?

Bira çeşitleri nelerdir denildiğinde bu aslında cevabı belirsiz bir sorunun cevabını aramak gibidir. Çünkü yazının keşfedilmesinden bile önce başlayan bira yapımı, günümüzde binlerce farklı tadım lezzetinde üretilmektedir. Öyle ki günümüzde özellikle Avrupa’da her şehrin ayrı bir bira markası vardır. Hatta farklı semtlerde değişik imalat yöntemleriyle üretilen biralar bile mevcuttur. Geçmiş dönemlerde güvenilir su kaynaklarının mevcut olmadığı yerlerde hayat kurtaran bu içecek, birçok kültürde kutsal sayılmış ve yapılışları büyük değişikliklere uğramadan asırlar sonrasına taşınmıştır.

Bira Çeşitleri

Sümerler döneminden kalma tabletlerden elde edilen bazı bilgiler, o dönemde bile farklı lezzette biraların üretildiğini ve tanrılara sunulduğunu göstermektedir. Günümüzde de binlerce farklı çeşidi olmasına rağmen üretim şekli ve içeriğine göre gruplandırıldığında 4 farklı bira türü vardır. Bunlar,

  • Kullanılan hammadde,
  • Maya çeşidine
  • İçerisindeki katkı maddelerine
  • İlk keşfedildiği veya üretildiği yere göre sınıflandırılmaktadır.

Hammaddeye Bakımından Bira Çeşitleri

Hammaddesine Göre Bira Çeşitleri

Biranın yapımında temel amaç, içeceğin aynı lezzeti uzun süre bozulmadan koruyabilmesidir. Bu sebeple üretiminde kullanılan hammaddeler büyük önem taşır. Geleneksel olarak bira yapımında en fazla kullanılan hammadde, arpadır. Arpanın haşerata uzun süre dayanabilir oluşu ve uzun süre bozulmadan saklanabilmesi sebebiyle bira yapımında sıklıkla kullanılır. Arpadan sonra, daha hafif içimli biraların yapımında kullanılan Buğday kullanılmaktadır. Maltoz şekerinden çok daha düşük glisemik endekse sahip olması önemli bir özelliğidir. Bu tür biraların yapımında genellikle ale tipi maya kullanımı yaygındır.

Bir diğer bira hammaddesi de asitli meyvelerdir. Ale tipi maya kullanılarak yapılan bu tür biralarda genellikle Armut, Erik ve Elma kullanılmaktadır.

Kullanılan Maya Çeşidine Göre Bira Çeşidi

Mayasına Göre Bira Çeşitleri

Bira yapımında kullanılan mayalar biraya bir anlamda şahsiyetini kazandırır. Rengi, tadı ve kokusunun oluşmasında büyük katkı sağlayan mayalardan ilki Lager’dir. Ülkemizde üretilen biraların çoğunluğu da bu gurupta yer almaktadır. Diğer biralara oranla daha buruk ve acımsı bir lezzete sahip biraların üretiminde kullanılır ve içilmesi kolaydır. Sık kullanılan bir diğer maya türü de, Ale olarak adlandırılan bir maya çeşididir. En eski bira türlerinin yapımında kullanılarak günümüze kadar gelen ale özellikle Britanya bölgesinde tercih edilen bir maya çeşididir. Enfes biralarıyla tüm dünyada tanınan Belçika’da sıklıkla kullanılan mayalar Lambic ve Funky olarak adlandırılır.

Katkı Maddelerine Göre Bira Çeşitleri

Katkı Maddesine Göre Bira Çeşitleri

Biraların farklı lezzetlerde üretilmesine olanak sağlayan en önemli etken, içerisinde kullanılan katkı maddeleridir. Genellikle ale tipi maya ile yapılan biralarda lezzeti daha yoğun verebilmek için Vişne, Limon, Greyfurt, Ahududu gibi meyve katkıları kullanılır. Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen ve etli bir bitki olan Agave’de özellikle Meksika’da üretilen Tekila ve biralarda kullanılan bir katkı maddesidir. Bir diğer katkı maddesi de biraya hiçbir lezzet katkısı sunmadan sadece daha çabuk sarhoş edebilmeye katkı sağlayan alkoldür. Böylece ek alkol katkısıyla maksimum %6 alkol oranına sahip olan biraların oranları yükseltilebilmektedir.

Üretildikleri Bölgeye Göre Biraların Sınıflandırılması

Üretildikleri Bölgeye Göre Bira Çeşitleri

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, birçok bira üretildiği yere göre isimlendirilmektedir. Bunun en iyi örneği Pilsner biralardır. Dünyanın hemen her yerinde tanınan ve tüketilen Pilsner, ilk olarak Çek Cumhuriyetinin Plzen şehrinde üretilmiştir. Kendine has bir lezzete sahip olan Pilsner biralar içerisinde kullanılan şerbetçiotunun verdiği aromayla dünyadaki en bilindik biralardan biri haline gelmiştir. Kölsch olarak adlandırılan biralar ise, Almanya’nın Köln şehrinde üretilerek tüm dünyada tanınmıştır, içimi hoş ve lezzeti oldukça yoğun bir bira türüdür. Özellikle Almanya’da hemen her şehrin kendine ait bir birası mutlaka vardır.

Bira Çeşitleri

Bira Çeşitleri Nelerdir

Yukarıda ki bira çeşitlerinin dışında başka markalara ait biralarda bulunmaktadır. Ancak en çok tercih edilen ya da bilinen biralar bunlar olduğu için incelememizi bu markalar üzerinde yaptık. Eğer merak ettiğiniz başka bira türleri/markaları varsa biz sizin için onlarıda inceleyebiliriz.
Ne mi yapmanız gerekiyor ? Aşağıda bulunan yorum kısmına bira markasını ve türünü yazmanız yeterlidir.. Ayrıca bira çeşitleri hakkında ipucu vermek ister misiniz?

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir