Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak Hacet – Dilek Duası

Dinimiz İslâm çerçevesinde ayet, sure ve dualar birbirinden tamamen ayrı bir kapsamdadır. Birçok insan Allah’ın sözlerini kapsayan ayetlerin yer aldığı ve Kuran-ı Kerim’i dualardan oluştuğunu sanmaktadır. Konumuz başlığında da yer almakta olan hacet-dilek duası ve diğer tüm dualar Müslümanların Allah’ın huzurunda ellerini semaya yönelterek isteklerini dile getirme aksamını oluşturduğu bir durumdur. Edilen dua sadece duayı eden kişi için değil, Allah nezdinde kendisi dışında bir başka kişi içinde dilenen güzellikleri kapsamaktadır. Edilen dua, bir başkası için ediliyor ise, günahsız bir ağızdan dua edilmesi kabul görülmektedir.

Hacet-Dilek Duası Nedir, Duaya Nasıl Başlanır?

Dualar genellikle kişinin kendisi için, sevdikleri veya diğer tüm Müslümanlara edilmek üzere Allah’a sığınarak istenilen bir durumdur. Bu aşamada Yüce Allah’tan bir isteğin gerçekleşmesi için yapılan dilek duası gerçekleştirilmektedir. Hacet olarak adlandırılan ve kelime anlamı olarak dilek ile benzerlik taşıması da bu kapsamda yer almaktadır. Edilen dilek dualarında duaya başlamadan evvel mutlaka “Yarabbi hayırlısı ise” denilerek giriş yapılması gerekmektedir. Kişinin hayrı için edilecek olan dilek duasının samimi olması adına bu şekilde başlanması, kendisi için hayırlı veya kötü sonuçlar doğurmasının da ön temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle hacet duası etmeden evvel duanın hemen başında ve sonunda “Yarabbi hayırlısı ise” dememiz, duamızın daha tesirli ve kabul görülebilmesi açısından oldukça önemlidir. Duamızın daha yapıcı ve kabul görülebilmesi adına ek olarak duamızın sonuna salavat getirerek sonlandırabiliriz. Sevgili Peygamberimizin adının geçtiği ve salat salam edilmesiyle daha kabullenebilir bir dua gerçekleştirebiliriz.
“Hemen aşağıda Arapça dilek duası, Arapça bilmeyenler için aynı zaman da dilek duasının Türkçesi olarak da sunulmaktadır. Eğer Arapça bilmiyorsanız, Türkçe hacet duası da edebilirsiniz. Allah ile kul arasında herhangi bir dilin zorunluluğu olmadığı için Türkçe okuyacağınız dua ile de dileklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki; ameller niyetleri, dualar ise istekleri ortaya koyar.”

Dilek Duası (Arapça Yazılışı)

Link

Dilek Duası (Türkçe Okunuşu)

Link

Hacet-Dilek Duası Nasıl Olmalı?

Duamızın başında muhakkak Rabbimizden geçmiş yaşamımızda işlemiş olduğumuz günahlarımızdan affına sığınmalı, tövbe etmeliyiz. Akabinde sakinliğimizi koruyarak sessizlik içerisinde, tamamen duamıza odaklanmalıyız. Bu ruh hali ile Yüce Allah’ın kulları üzerindeki hassasiyetini, büyüklüğünü ve bize bahşettiği nimetleri göz önünde bulundurarak, biz kulları üzerindeki merhamet ve sevgisini anlamalıyız. Yüce Allah’ın, yaşantımızın geri kalanında bizlere hayırlı ve helal yollardan işler nasip etmesini dilemeliyiz.
Dilek duamızın içerisinde kendisine sığınarak ve af dileyerek tövbemizin devamlı olduğunu göstermek adına namazımızı kılarak kendisine secde etmeliyiz. Edilen duanın içten ve yalvararak yapılması daha kalıcı ve affedilebilir bir durumu kapsamaktadır. Edilen duanın şekli, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat, belirtmiş olduğumuz dilek duasının ve tövbe şeklinin de etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Kişinin kalbindeki isteği bilen ve içindeki hassasiyeti bilen ancak Rabbimizdir. Yeryüzündeki tüm herkesten içinizdeki sırları, istekleri ve tüm olan biteni saklayabilirsiniz, fakat Rabbimizden asla saklayamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir