Bir Düzine Kaç Tanedir ? 1 Düzine Kaç Adettir ?

Sevgili Meraklıyız.com takipçileri, bu yazımızda sizlere pek çok kişi tarafından merak edilen ve çoğu zaman insanların karıştırdığı bir konudan bahsedeceğiz. Bir düzine kaç tanedir, 1 düzine kaç adettir başlıklı yazımızda düzine hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bir düzine kaç tanedir?

Bir düzine 12 tanedir. Ancak her 12 tane nesne bir araya geldiğinde bir düzineyi oluşturmaz. On iki nesnenin bir düzine olabilmesi için grubun tüm elemanlarının aynı olması gerekir. Buradan anlamanız gereken şudur:

  • Altı armut ve altı elmanın bulunduğu bir çanta bir düzine değildir.
  • Beş kalem ve yedi silginin bulunduğu bir kalemliğin içindeki elemanlar da bir düzine değildir.

Bu grupların bir düzine olabilmesi için on iki armut, on iki elma, on iki kalem veya on iki silgi olması gerekiyor.

1 Düzine Kaç Adettir?

1 düzine 12 adettir. Düzine konusunda karıştırılan bir konu daha vardır. Bildiğiniz gibi düzineye benzeyen bir başka terim de destedir. Peki, deste kaç adettir? Bunu biliyor musunuz?

Bir deste 10 adettir. Aynı özelliğe sahip, birbirinin aynısı olan 10 elemanın bir araya gelmesi ile oluşan gruba deste ismi verilir. Aynı özelliğe sahip, birbirinin aynısı olan 12 elemanın bir araya gelmesi ile oluşan gruba ise düzine ismi verilir.

Pek çok kişi, düzine ve deste birbirine karıştırmaktadır. Aslında karıştırmanızı gerektiren hiçbir durum yoktur. Birinin on iki tane birinin ise on tane olduğunu bilmeniz yeterlidir.

Şöyle bir soru soralım: Bir çantada bir düzine elma varsa kaç elma vardır? Tabii ki de cevap 12 olacaktır. Çünkü bir düzine 12’ye eşittir.

Peki, bir çantada 3 elma 9 portakal varsa o çantada kaç elma ve portakal vardır? Yanlış cevap. Hiç düzine yoktur. Çünkü düzine olması için aynı elemandan 12 tane olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir