Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme

Teknoloji konularına çok fazla ilgi duymayan kişiler, bilgisayar almak istemeleri durumunda sadece fiyatlarına bakmaktadır. Bütçeye uygun alınacak bilgisayarlar ileri dönemlerde oyun ya da program açılmak istemesi durumunda beklentileri çok fazla karşılamadığı gözlemlenmiştir. Piyasalar içerisinde yer alan oyunlar, programlar ve uygulamalar bazı sistem özellikleri isteyerek sadece bazı bilgisayarlar tarafından çalıştırılabilmektedir. Bu yazımızda; sahip olduğunuz Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme konusuna giriş yaparak sistem özelliklerinizi nasıl öğrenebileceğiniz konusuna değineceğiz. Bu konu üzerine bazı programlar olduğunu, bazı kişilerin programlar üzerinden Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme işlemi yaptıklarını söyleyebiliriz. Bu tür programlara sürekli sahip olamama durumlarında programsız nasıl bir öğrenme süreci olacağı hakkındaki bilgiler ise;

Bilgisayarın Özelliklerine Bakma

Bilgisayarlarınızın Sistem özelliklerini öğrenebileceğiniz yöntem sayısı birden fazladır. İlk olarak;

  • Başlat bölümünden Çalıştır kısmına giriyoruz. Çalıştır ekranı kısmına yazılacak “msinfo32” komutunu yazıp enter tuşuna basılması durumunda başta sistem ve bilgisayar özellikleri başta olmak üzere bilgisayar ile ilgili tüm ayrıntılara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Bu bölümden bilgisayarınız ile kolay yoldan dosyalar dahi oluşturabilir, dosyalarınızı yönetebilirsiniz.
  • Bir diğer Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme yöntemi ise yine çalıştır komutu ile yapılmaktadır. Tüm windows tabanlı bilgisayarda eski yada güncel sürümlü DirectX programı kuruludur. Bu program bilgisayarlardaki kurulu olan sistemleri hızlandırmaya olanak sağlamakta olup sistem özellikleri başta olmak üzere görüntü, ses kartı gibi bilgiler hakkına bilgi verir. Bu komutun nasıl kullanılacağını anlatacak olursak;
    • Başlat bölümünden çalıştır kısmına giriş yapan kişiler, “dxdiag” yazıp aratmaları durumunda bilgisayarların sistem özelliklerini öğrenebilirler. Aynı zamanda ekran kartı, ses kartı modeli hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Sistem Özelliklerini Öğrenme

Dxdiag komutunu ilke kez kullanacaksanız DirectX tarafından sizlere bir uyarı penceresinin sunulacağını, gerekli izinleri vermeniz durumunda sorgulama yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Bununla beraber Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler demeniz durumunda da bilgisayarınıza ait sistem özelliklerine rahat ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde ekstre programlar yüklemeye gerek olmadığını, bu komutlar sayesinde istediğiniz zaman Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme işlemleri uygulayabileceğinizi dile getirebiliriz. Sistem özelliklerinin öğrenilmesi ile beraber artık istediğiniz oyun ya da programı bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir