Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür?

Bilgisayardan müzik dinliyorsanız ses gelmiyor veya gidip geliyorsa bu durumdan çok rahatsız olabilirsiniz. Özellikle çalışma anında müzik dinlemeyi seven insanlar tüm çabalarına rağmen hoparlörden ses duyamazsa bu onlar için oldukça kötü bir durum olur. İçinizi bu denli karartmanıza gerek yok. Bilgisayardan ses gelmememe problemini ortadan kaldırabilmeniz için sizlere adım adım yapmanız gerekenleri aktaracağız.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Diyorsanız Öncelikle Ayarlarını Kontrol Edelim

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür

Bilgisayardan ses gelmemesinin nedeni belki de farkında olmadan yanlışlıkla bastığınız bir tuş, tıkladığınız bir yer olabilir. Bu yüzden hiçbir şey yapmadan önce bir ayarlarını kontrol edelim.

Kontrolümüze ses çıkışından başlıyoruz. Bilgisayar ekranınızın sağ alt kısmına odaklanın. Saat ve tarihin hemen sol kısmında her bir simgenin üzerine farenizi uzattığınız zaman açıklama yazacaktır. Bu açıklamaların bir tanesi de “Hoparlör” olacak. Tamamen kapatmışsanız üzerinde bir çarpı olabilir ve Hoparlör yazısının hemen yanında sıfır olabilir. Ya da %1 seviyelerine kadar düşürüp çıkan sesi duymuyor olabilirsiniz. Bu nedenle faremizle Hoparlör yazısını tıklıyoruz. Karşınıza çıkan çizgiyi 100 seviyesine kadar uzatın. Daha sonra da ekrandan çıkış yaparak bilgisayarınızdan bir müzik ya da internet üzerinden bir video açın. Bu işlemi tek bir dosya üzerinden yapmayın. Eğer açtığınız dosyada ses problemi varsa bilgisayardan da ses gelemeyecektir. Farklı dosyalar üzerinde de halen ses sorunu yaşıyorsanız araştırmaya devam ediyoruz.

Bilgisayarınızda diz üstü gibi mevcut hoparlörünü kullanmak yerine AUX kablosu vasıtası ile bir hoparlör kullanıyorsanız bağlantı kablolarını kontrol edin. Eğer tüm bağlantılarda bir sorun yoksa kabloyu tamamen çıkarın. Bu sayede ana sorunun bilgisayarda mı yoksa kullandığınız harici ürün özelinde mi bu konuyu netleştirmiş olacaksınız.

Eğer sorun giderilememişse bir de Windows’tan yardım isteyebiliriz.

Ses Sorun Gidericisini Kullanarak Bilgisayar Sesini Düzenlemek

Bazen sorun sizden kaynaklı olmayıp yazılımla ilişkili bir durumda olabiliyor. Böyle durumlarda “Ses sorun gidericisini” kullanarak bilgisayarımızın sorunu çözümlemesini beklemeliyiz. Ses sorun gidericisini başlatmak için,

Öncelikle Windows ikonunu tıklıyoruz. Karşımıza açılan menülerden Sistem ekranına giriş yapıyoruz. Üst kısımda ses yazısını göreceksiniz, altında seçenekler olacak. Bu seçenekler içinden “Hoparlörü” seçiyoruz. Seçtiğimiz hoparlörün bir alt kısmında da Ses seviyesi yazısı yer alacak. Burada  “Sorun gider” yazısını göreceksiniz, tıklayın ve sorun gidericiyi başlatın. Bu aşamada bilgisayarınız sizi yönlendirecektir. Yönergeleri takip edin, bazı izin isteklerine yetki verin.

Yukarıdaki işlemlere rağmen bilgisayardan ses gelmiyor ise pes etmiyoruz, yapabileceklerimiz henüz bitmedi. Bazen ses geliştirme ayarları yüzünden ses çıkışı engellenebiliyor, şimdi de böyle bir durumun varlığını kontrol edelim.

Windows ikonuna sağ tıklayın, sistem ve daha sonra da ses sekmesine gelin. Karşınıza çıkan ekran üzerinden “Ses Denetim Masası” yazısına tıklıyoruz. Bu sekmenin içinde üst kısımda “Gelişmeler” yazısını göreceksiniz. Bu yazının hemen altında da işaretlenebilen bir kutunun yanında Tüm ses efektlerini engelle yazısı olacak, burayı işaretliyoruz ve kaydet deyip çıkıyoruz. Daha sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden açmanız gerekli. Uyguladığınız ayarlar yalnızca başlangıç anında etkileştirilebilir.

Bilgisayar tekrar açıldıktan sonra sorun yine devam ediyorsa bir de güncelleme yapalım.

Ses Sürücülerini Güncelleyerek Ses Gelmemesi Problemi Nasıl Giderilir?

Güncel bir yazılım yayınlanmıştır ve bu güncellemeyi gerçekleştirmediğiniz içinde ses çıkmıyor olabilir. Sürücüyü güncellemek kimileri tarafından korkulan bir eylem olarak görünse de aşağıdaki adımları izleyerek güncelleme işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  • Şimdi Windows ‘un arama bölümüne geliyoruz ve “Aygıt Yöneticisi” yazıyoruz.
  • Karşınıza bir ekran çıkacak ve bu ekranın alt kısımlarda “Ses, video ve oyun denetçileri” yazısını göreceksiniz. Burada faremizin sağ bölümüne tıklayalım ve “Özellikler” diyelim.
  • Karşınıza yeni bir pencere açılacak. Üst kısımdaki “Sürücü” bölümüne giriyoruz, Alt kısımda da “Sürücüyü güncelleştir” yazısını göreceksiniz. Burayı tıklayın, sizin bir güncelleme aramanıza gerek yok. Windows bu işlemi sizin yerinize otomatik bir şekilde yapacak ve en güncel sürümü sizler için indirip kuracaktır. Güncellemenin bitmesini bekleyin bu biraz zaman alabilir. Güncelleme bittikten sonra bilgisayarı tekrar kapatıp açıyoruz.

Yukarıdaki tüm açıklamalardan sonra artık ses sorununu gidermiş olmanız gerekiyor. Denemelerinize rağmen halen bilgisayardan ses gelmiyorsa sorun donanım kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda da bir bilgisayar tamircisinin cihazını kontrol etmesi gereklidir.

Hala Masaüstü – Laptop Bilgisayardan Ses Gelmiyor

Yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde halen bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa yorum kısmından sorununuzu detaylı olarak aktardığınız taktirde, sorununuzun çözümü için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir