Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Günümüzde her bilgisayar kullanıcısı, maalesef kullanmış oldukları bilgisayarların tam özelliğini bilememekte olup sadece işine yarayan bilgisayarda ss alma gibi özelliklerden yararlanmakta. Bazı kişiler internet kullanımı için bilgisayar kullandığı gibi bazı kişiler sadece iş, bazı kişiler ise sadece oyun için bilgisayar kullanımı yapmaktadırlar. Bazı durumlarda bilgisayarınızdan ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz. Gerek tarayıcı üzerinden gördüğünüz bir sayfanın ya da oynadığınız oyunun içeriğinden resim almak isteyebilirsiniz. Yeri geldiğinde paint’ten çizdiğiniz ya da düzenlediğiniz resimlerin dahi ekran görüntülerini almak istemeniz durumunda ne yapacağınızı bilemezseniz sizlere bu konu hakkında yardımcı olmaya çalışacağız. Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır? konusunda uygulanması gereken adımlar yazımızın devamında yer alacaktır;

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma işlem yapmak istiyorsanız; klavyenizde bulunan bazı yardımcı tuşları kullanarak kolay bir şekilde bilgisayarınızdan ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için klavyenizin sağ üst bölümünde bulunan Print Screen ya da kısa adı ile PrtScrn tuşuna basarak ekran görüntüsü alma işleminin ilk adımını tamamlayabilirsiniz.

Alınan ekran görüntüsünü çıktı olarak nasıl alabileceğinizi merak ediyorsanız bunun için de ekstra bir program kullanmanız gerekecektir. Tüm Windows bilgisayarlarda bulunan Paint programına açarak herhangi bir işlem de bulunmadan direkt Ctrl+v tuşuna basarak ekran görüntüsünü yapıştırabilir, karşınıza çıktı olarak gelmesini sağlayabilirsiniz. Sağ üst bölümde bulunan dosya bölümünden farklı kaydet yaparak ekran görüntüsünü i̇stediğiniz şekilde i̇stediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Yukarıda anlatımını yaptığımız yöntem sadece Windows tabanlı bilgisayarlar için geçerlidir. Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak klavyelerde bulunan CMD ⌘ tuşu ile Shift tuşuna basılı tutarak 3 tuşuna basmanız durumunda ekran görüntüsünün masa üstüne kaydedildiğini görebilirsiniz. Eğer ekranın tamamını değil sadece bir kısmının görüntüsünü almak istiyorsanız CMD+SHİFT+4 tuş kombinasyonlarını uygulayarak ekran görüntüsü alma işlemini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Bunun haricinde bazı tarayıcı uygulamalarını kullanarak da Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma işlemini yapabilirsiniz. LightShot adındaki Prnt.sc adındaki internet sitesine giriş yaparak ekran görüntüsü alma işlemini yapabilir, tek bir tık ile aldığınız ekran görüntülerini dijital ortamlara yükleyerek paylaşımlarında bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir