Bilgisayar Saati Değişiyor (Kesin Çözüm)

Bilgisayar Saati Değişiyor (Çözüm)

Son zamanlarda sık sık saat değiştirme sorunlarının meydana geldiği görülmeye başlanmıştır. Bu durum aslında tamamen bilgisayar ve ülkemizde kullanılan saat sistemi ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği üzere neredeyse tüm dünya saat dilimlerini yaz ve kış ayları için ayrı ayrı düzenleyerek gün ışığından daha fazla yarar sağlamaya çalışmaktadır. Kışın saatler 1 saat geri alınırken yazın bir saat ileri alınmaktadır. 2017 yılı itibariyle ülkemizde yaz ve kış saati uygulaması kaldırılmış, yaz saati üzerinden standart zaman dilimine oturtularak sistemin düzene girmesi sağlanmıştır. Bu durum beraberinde elbette farklı sorunlarında meydana gelmesine neden olmuştur. Bugün, meydana gelen bu sorunlardan en önemlisi olarak gösterilen Bilgisayar Saati Değişiyor konusunu ele almaya çalışacağız.

Teknoloji şirketleri, insanların saatleri ileri ya da geri alması gerektiğini unuttuğundan dolayı bu konuya da el atarak bu durumun çözüme kavuşmasına olanak sağlamışlardır. Akıllı telefonlar başta olmak üzere bilgisayar ve laptoplar, saatlerin ileri ya da geri alınacağı zaman sistem tarafından geri ve ileri alınma durumunu otomatik olarak yaparak kişilerin hata yapma durumlarını sıfıra indirirler. Ülkemizde kullanılan teknolojik aletlerin tamamının yurt dışından gelmesinden dolayı hepsi biz istemesek de sistemlerini yaz ve kış saatine göre ayarlarlar. Siz saati değiştirseniz dahi bilgisayarı kapatıp yeniden açtığınızda sistem tarafından belirlenen otomatik saat dilimi üzerinden güncellemenin yapıldığını görebilirsiniz. Peki; Bilgisayar Saati Değişiyor sorunun çözümünü merak ediyorsanız;

Bilgisayar saati değişiyor sorunun çözümü için bu adımları uygulayınız.

Bilgisayar Saati Değişiyor sorununun çözümünün oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Yapılması gereken işlem aslında bilgisayarı otomatik saat diliminden çıkararak ülkemizin saat diliminde sabitlemek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nasıl yapılacağını dile getirecek olursak; bilgisayar ekranının sağ alt köşesinde yer alan saat ve tarihin bulunduğu alana tıklayarak gelen seçeneklerden “Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştir” yazan kısma tıklıyoruz. Gelen pencere aslında bizim asıl ayarlamaları yapacağımız bölümü gösterecektir. Gelen pencere içerisinde yer alan bölümde saat dilimini değiştir yazan alana tıklıyoruz. Gelen saat dilimleri içerisinden ise GMT+3 olan seçenek bizim ülkemizde geçerlilik gösteren saat dilimini temsil etmektedir. GMT+3 seçilerek kaydedilmesi durumunda sorunun çözüldüğü görüntülenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir