Beyin Hücreleri Neden Ölür?

İnsanlar özellikle yaşlandıkça unutkanlık başlar. Genellikle bu unutkanlığın başlangıcıyla birlikte beyin hücrelerinin yavaş ölmesi söz konusudur. Sadece yaşlanma değil normal hayatımızda da beyin hücreleri ölmeye başladığında sorunlar yaşamaya başlarız. Ciddi oranda unutkanlık ise beyin hücrelerinin hızlı bir şekilde öldüğünün kanıtıdır.

Beyin hücreleri neden ölür?

  1. Hayatımızın bizde oluşturduğu stres beyin hücrelerinin ölümü için en büyük etkendir.
  2. Sürekli aynı rutinde hayat yaşamak ve farklı şeyler düşünmemek beyin hücrelerinin çalışmamasına ve beyin hücrelerinin ölümüne sebebiyet verir.
  3. Yaşlılık beyin hücrelerinin hızlı bir şekilde ölmesine neden olan önemli bir faktördür.
  4. Yaşlanma ile birlikte Alzheimer hastalığı oldukça fazla beyin hücresinin ölümünden dolayı ortaya çıkar. Alzheimer hastaları çocuklarını bile hatırlayamayacak duruma gelebilir.
  5. Kafaya alınan darbeler, beyin kanamaları da beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilir.

Beyin hücrelerinin ölmeye başladığı nasıl anlaşılır?

Beyin Hücreleri Neden Ölür

 

Unutkanlık Neden Olur?

Genel olarak insanlarda görülen unutkanlık her zaman beyin hücreleriyle alakalı olmayabilir. Fakat bu unutkanlık sıklaşıyor hatta bazı şeylerin en büyük ayrıntılarını bile hatırlamamaya başlıyorsak beyin hücrelerimizde ölüm meydana geliyor olabilir. Zorlu hayat koşullarında yaşayan ve stres altında olan insanlarda beyin hücrelerinin ölümü daha beklenilen bir durumdur.

Beyin hücrelerimizi korumak için neler yapmalıyız?

Sağlıklı ve aktif bir beyne sahip olmak için beynimizin hücrelerini korumak için sürekli aktif halde beynimizi kullanmamız gerekmektedir. Bunu sağlamak için hayal kurmak gerçekten çok önemli bir faktördür. Hayal kurmak beyninizin sınırlarını oldukça zorlamanıza yardımcı olur. Sınırları zorlanan beyin ise aktif halde çalışır.

Beyin sağlığını korumak ve beyin hücrelerinin ölümünü yavaşlatmak hatta durdurmak için yapılması gereken en önemli şey ise bulmaca çözmektir. Bulmacalar beyninizin daha hızlı bir şekilde çalışmasını ve kelimeleri akılda tutmanızı kolaylaştırır. Ayrıca unutulan kelimeleri araştırıp tekrar öğrenmenize yardımcı olarak bir şekilde sizin beyninize bilgilerin tekrar yazılmasını sağlar. Kısaca açıklamak gerekirse bulmaca çözen bir insan ile bulmaca çözmeyen bir insan arasında oldukça fazla beyin hücresi farkı vardır. Aktif halde çalışan beyin hücrelerinin ölme olasılıkları oldukça düşüktür. Sizde unutkanlığınızı azaltmak istiyorsanız kesinlikle beyninizi aktif halde kullanmaya çalışmalısınız.

4 Yorum

  1. Peki kardeşim bilgisayar oynamak, uykusuz kalmak ve sesli müzik dinlemek beyin hücrelerinin ölümüne sebep olur mu?

  2. Peki kardeşim bilgisayar oynamak, uykusuz kalmak ve sesli müzik dinlemek beyin hücrelerini öldürürmü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir