Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin’i tanıyor musunuz? 17 Ocak 1706’da hayata gözlerini açan Benjamin 17 çocuğu bulunan bir ailenin oğlu olarak Amerika’da dünyaya geldi. Oldukça kalabalık olan ailesinde anne ve babasının geçmiş evliliklerden üvey kardeşleri de bulunuyordu. Benjamin’in babası bir mum imalatçısıydı. Babası Josiah Franklin’in 15. Çocuğu olan Franklin annesi Abiah Franklin’in ise 8. Çocuğuydu. Benjamin Franklin kimdir merak edenlerdenseniz eğer yazımızın devamını okuyarak detaylı bir yaşam öyküsüne sahip olabilirsiniz.

Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin öğrenim hayatını çok erken yaşlarda bırakmıştır. Henüz 10 yaşındayken okulu bırakan Franklin, 12 yaşına geldiğinde bir basımevi yöneten abisi ağabeyi James’in yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır. Liberal bir gazete yayını gerçekleştiren abisinin yanında meslek öğrenen Benjamin edebiyat çalışmalarına bu yaşlarda başlamıştır. Franklin 24 yaşına geldiğinde Philadelphia’da yeni bir basımevi kurarak gazete yayınlamaya başladı. Poor Richard’s Almanac ismini taşıyan bu gazetede yönetmenlik görevini 1732-1757 yılları arasında üstlenen Benjamin, Richard Sounders ismiyle yazılar yazarak yayınladı.

Franklin kurmuş olduğu basımevi ve gazetenin yanı sıra ilerleyen yıllarda Junto ismini taşıyan bir kulüp kurdu. Daha sonrasında ise kütüphane, hastane ve bir sigorta şirketi kurarak işini büyütmeye başlayan Benjamin aynı zamanda ilk başladığı iş olan basımevinin sayısını arttırdı. Tarih 1736 yılını gösterdiğinde Philadelphia meclis sekreteri olarak siyaset alanına giren Franklin, 1748 yılına gelindiğinde Pensilvanya meclisine seçilmeyi başardı. Mecliste yer aldığı yıllar içerisinde arazi vergisi adı altında alınan vergilere karşı olan büyük ailelerle mücadele etti.

Mecliste gösterdiği başarıların ardından İngiliz Amerika’sı postalarının genel müdürlüğüne getirilen Benjamin, posta servisleri üzerinde birçok düzenleme ve yenilik yaptı. 1787 yılında Philadelphia Anayasa Kurultayı ile ilgili çalışmalarda görev almaya başlayan Franklin, 17 Nisan 1790’da ise vefat etmiştir.

Benjamin Franklin Neler Yapmıştır?

Benjamin Franklin yoğun iş hayatının yanı sıra yapmış olduğu keşif sayesinde geleceğe yön verecek ve yüzyıllar sonra dahi insanların isminden bahsetmesini sağladı. Elektrik üzerine yapmış olduğu deneyler sonrasında artı ve eksi olmak üzere elektriğin iki türü olduğunu öne sürdü. Ayrıca yıldırımın atmosferde yer alan statik elektriğin veya Benjamin’in tabiriyle “Elektrik Ateşi”nin boşalmasından kaynaklandığını söyledi. Tarih 1752 yılını gösterdiğinde birçoğunuzun onu tanımasına sebep olan “Uçurtma Deneyi” ile karşımıza çıktı. Bu yapmış olduğu deneyle birlikte basit anlamda ilk paratoneri yapmayı başardı.

Basit anlamda ilk paratoneri bulmuş olan Benjamin’in din adamlarını ikna etmesi ise hiç kolay olmayacaktı. İçinde bulunduğu dönemde kiliselerin çanlarını yıldırımların sık sık hedef alması sonucunda birçok zangoç hayatını yitiriyordu. Fakat o dönemlerde gök gürlemesi din adamları ve halk tarafından tanrının öfkesinin bir işareti olarak biliniyordu. Bu sebeple din adamlarının ikna olması bir hayli zor olacaktı. Benjamin’in keşfi üzerinden 26 yıl geçmesi ardından 1778’de din adamları ve kiliseler Benjamin’in bu görüşüne hak vererek önlem almaya başladı.

Benjamin Franklin Çalışmaları nelerdir merak edenler için;

  • 1776 yılına gelindiğinde Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte hazırlamış oldukları bağımsızlık bildirgesini hazırladı.
  • 1776 yılı içerisinde kongre tarafından seçilen 3 kişilik komisyona dahil edilen Franklin, ekonomik ve askeri anlamda destek istemek adına Fransa’ya gönderildi. Fransız dışişleri bakanıyla yapmış olduğu görüşmeleri oldukça iyi geçti. 1775-1783 yılları arasında Amerikan Bağımsızlık Savaşı adı altında süren savaşın sonucunda İngiltere ile barış görüşmelerinde görev alacak diplomatlardan birisi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir