Bel (Sırt) Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Sırt bölgenizde yer alan kemik, kas ve sinirler sebebiyle bu bölgelerde yaşayacağınız ağrılar farklı sebeplerden ötürü meydana geliyor olabilir. Öncelikle ağrının kaynağı araştırılmalı ve buna göre doğru bir teşhis konulması gerekmektedir. Doğru teşhisin konulması adına öncelikle hastaların aile hekimlerine danışmaları oldukça önemlidir. Sırt ağrınızın sebebine bağlı olarak bel ve sırt ağrısı hangi bölüme gidilir gibi sorularınıza yanıt bulabiliriz. Sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir merak ediyorsanız teşhis bağlı olarak aşağıda sizlerle paylaşacağımız detaylara göz atabilirsiniz.

İlk ziyaret edilmesi gereken doktor; Aile Hekimi olmalıdır. Genel anlamda tıbbi açıdan gerekli alt yapı ve bilgiye sahip olan bu doktorlar sırt ağrınızın sebebi hakkında sizlere öneri ve yapabiliyorsa ön teşhis koymalıdır. Sırt ağrınızın sebebini bulabilmek adına sizi muayene edecek ve duruma göre röntgen ya da MR gibi filmler çekilmesini isteyebilecektir. Bu nedenle sırt öncelik aile hekimini ziyaret etmek olmalıdır.

Belim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmem Gerekiyor?

Kısaca temel sorun ve soru şu; Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir? Bel ağrınızın sebebi doğru bir şekilde tespit edilmesi ardından sıradaki adım gitmeniz gereken bölüm veya doktoru öğrenmek olacaktır. Ağrının kaynağına bağlı olaraktan ortopedist, nörolog ya da fizik tedavi bölümlerinden birisinden randevu almanız gerekiyor. Peki, ağrınızın sebebini biliyor ama hangi doktordan randevu almanız gerektiğini bilmiyor musunuz?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Öncelikle birçok kişi tarafından bize iletilen şu soruya bir yanıt vermek istiyoruz. Dahiliye sırt ağrısına bakarmı: Sırt ağrılarınız dahiliye bölümünü ilgilendirmeyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle belimde ağrı var hangi bölüme gitmeliyim diye merak edenler için detaylar;

Ortopedist: Sırt ağrınızın sebebi kemiklere bağlı bir nedene dayanıyor ise bu hastalığınızı tedavi edebilmesi adına bir ortopedistten randevu almalısınız. Omuriliğinizi korumakla görevli omurganızda yaşanan herhangi bir çatlak, yerinden oynama gibi sorunların önüne geçilmesi, tedavi edilebilmesi adına gerekli müdahaleyi eğer gerekiyorsa cerrahi müdahaleyi ortopedist yapacaktır.

Nörolog: Sırt ağrılarının nedenleri genel anlamda omuriliğe bağlı sorunlardan oluşmaktadır. Omuriliğinizin bağlantılı olduğu noktalardan herhangi birisinde bir problem olması halinde sırt ağrısı çekmeniz kaçınılmaz. Nörolog bu konuda doğru teşhisi koyabilecek en bilgili doktorlardan birisidir. Teşhis için sizden MR çektirmeniz gibi taleplerde bulunabilir.

Fizik Tedavi: Fizik Tedavi uzmanları çoğu zaman teşhis koymaktan ziyade diğer doktorlar tarafından konulan teşhis sonucunda hastalığınızın giderilmesi için sizi tedavi etme noktasında devreye girmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ilgilenen bu doktorlar kemik, sinir ya da kas problemleriniz nedeniyle oluşan sırt ağrılarınızı tedavi edebilir. Fizik Tedavi uzmanları tarafından herhangi bir cerrahi müdahale uygulanmaz. Bu doktorlar daha çok ağrıyı azaltmak ve kaslarınızı güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvurur.

Omuz ve sırt ağrıları için hangi doktora gidilir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Umarız rahatsızlığınız en kısa zamanda giderilir ve sağlığınıza kavuşursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir