Bebek Ve Çocuk Nabzı Nasıl Ölçülür?

Yeni anne ve baba olmuş ebeveynler tarafından öğrenilmesi gereken temel bilgilerden birisi arasında yer almaktadır. Ara ara bebeğinizin ateşini, kan dolaşım hızını, kalp atış hızının nasıl olduğunu kontrol etmek istiyorsanız bunu ancak nabız ölçerek sağlayabilirsiniz. Her yaş grubu için nabız hız oranın farklı olduğunu, bebeklerde bu oranın ne kadar olması gerektiği konulara yazımızın devamında gireceğimizi belirtmek istiyoruz. Bebek, sakin ve sessiz durumda iken nabzı yavaş atmaktadır. Herhangi bir şekilde hastalandığında, ateşi çıktığında ya da bedensel aktivite yaptığında ise nabzın yükseliş gösterdiğini görmekteyiz. Bebek Ve Çocuk Nabzı Nasıl Ölçülür? sorusunun cevabı;

Bebeklerin 1-2 yaş aralığında nabız sayısı alt limit 70, ortalama nabız 110, üst limit ise 150′ dir.

Nabız Nasıl Ölçülür?

Sorunun ilk aşamasına gelelim. Bebeklerde nabız ölçmek için uygun olan en ideal bölgenin bilek içi kısım olduğunu söyleyebiliriz. Uyun yer konusunda endişeleri bulunan annelere ve babalara üst kolun iç kısmından rahatlıkla ölçebileceklerini hatırlatalım. Bebek nabzı ölçerken orta ya da yüzük parmağınızın uç bölümlerini yukarıda belirttiğimiz gibi üst kolun iç bölümüne getirin. Bebeğinizin veya çocuğunuzun bileğinden de destek alarak kalp atışlarını hissetmeye çalışın. Nabzı hissetmeye başladığınız andan itibaren de bir alt satırda yer alan işlemleri yapmanız gerekecektir. Burada ki en önemli durum nabzı doğru şekilde ve hissedebilir bir halde almaktır. Aksine yanlış sonuçlar elde edebilirsiniz.

Nabız Ölçerken Yapılması Gereken

Çocuk Nabzı Nasıl Ölçülür? konusunda nabzın nereden ve ne şekilde alacağını öğrenen kişiler nabız sonucunu nasıl elde edeceklerini de merak etmektedirler. İlk nabız almaya başladığınız andan itibaren 15 saniye boyunca ne kadar kalp atışı yapıldığını not ediyorsunuz. 15 saniye sonucunda çıkan sayıyı 4’e çarpmamız durumunda ortalama dakikalık nabız sonucunu elde etmiş oluruz. Doktor kontrollerinde sizlere ideal nabız aralıklarının ne olduğunu, bu oranların altına ya da üstüne düşmesi durumlarında yapmanız gerekenler bildirilmiştir. Oldukça yüksek çıkan sonuçlarda kesinlikle uzmana görünmenizi, bebeğinizde fark edemediğiniz bir sağlık sorununun meydana gelebildiğini belirtmek isteriz. Bu yazımızda genel olarak Bebek Ve Çocuk Nabzı Nasıl Ölçülür? konusunu dile getirmeye çalıştık.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir