Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır ?

Backlink terimi bir sitenin başka siteden almış olduğu linklere verilen isimdir. Bu bağlantılar text şeklinde de olabilir görsel şeklinde de. Web sitenin footer kısmından almış olduğunuz backlink kaynaklarının büyük faydası olur. Backlink bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir. Backlink’in katkı sağladığı diğer bir sistemse Google’nin algoritmalarından biri olan Trustrank sistemidir.

Backlink Nedir

Trustrank Google’nin sitenize verdiği değeri göstermektedir. Web siteleriniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir. Günümüzde ise tanıtım metinlerinin  içinden verilen link çıkışlarıyla yapılan backlink çalışmalarının daha çok faydası gözlemlenmiştir. Tanıtım yazısının yanı sıra görsel banner backlink kaynaklarını da tercih edebiliriz.

Backlink Nasıl Alınır ?

Backlink bir siteden tanıtım metinlerini  yayınlatmanız, footer kısmına yazı şeklinde link eklemeniz, banner görseline bağlantı eklemeniz, blog yazılarına yorum yazarak web sayfanızı eklemeniz şeklinde yapılabilir. Bu şekilde alacağınız backlink kaynaklarının  kaliteli olarak derecelendirilir. Backlink eklediğiniz yerlerin gelecekte spam olmayacak siteler ya da sayfalar olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi ise google arama motorunun sürekli algoritma değişikliği ve güncelleme yapmasıdır. İlerleyen dönemlerde web sayfalarınızın ceza almamasını istiyorsak kesinlikle ve kesinlikle kaliteli backlink kaynaklarından backlink alımı yapınız.

#Backlink Çeşitleri  ;

»DoFollow Backlink Nedir

DoFollow Backlink kısaca ben bu bağlantıı size öneriyorum demektir. Öncellikle önceden backlink’lerde böyle bir ayırma  yoktu. Yani bütün linkler DoFollow link yapısındaydı.  Facebook, Twitter gibi sosyal ağların hayatımıza girmesinden sonra backlinkler Dofollow ve NoFollow olarak ikiye ayrıldı. Çünkü önermede en önemli şey ise siteye hangi sitenin link verdiğidir.

»Nofollow Backlink Nedir?

NoFollow Backlink kavramı yukarıda bahsettiğim olay nedeniyle HTML’ye eklenmiş bir kelimedir.  herhangi bir içeriğinizde bir yere link vermek istiyorsanız, ancak verdiğiniz linkin Google aramalarına etki etmesini istemiyorsanız linkinizi NoFollow görevi ile vermelisiniz. Günümüzde Google, DoFollow backlinkler kadar nofollow backlinklere de önem vermekte

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir