B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ailelerin çocukları üzerinde gözlemlemek istediği en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Vücudun genel olarak sinir sistemi ve kan dolaşımından sorumlu olan B12 vitamini, yeteri oranda alınmaması durumunda kansızlık, sinir sistemi sorunlarına neden olmaktadır. Genel olarak gelişme çağı içerisindeki çocuklarda görülen bu sağlık sorunu, her yaş insanın başına gelebilecek etkiye sahiptir. Bu yazımız içerisinde B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri hakkında bilgiler vererek gözlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Halsizlik ve Yorgunluk

B12 vitaminin yeteri oranda alamayan kişilerde genel olarak kansızlık durumu gözlemlenmektedir. Vücut, yeteri oranda kana sahip olmaması durumunda kaslarına yeteri oranda oksijen gönderemeyecek sürekli halsizlik ve yorgunluk durumlarının hissedilmesine neden olmaktadır.

Çarpıntı ve Nefes Nefese Kalma

B12 vitaminin eksikliği daima kansızlık sorununa neden olmaktadır. Vücut, hücreleri besin ve oksijen ile doldurabilmek amacı ile daha fazla çalışmak durumunda kalmaktadır. Normalden daha fazla çalışan kalp ve ciğerler çarpıntı ve nefes nefese kalma durumlarının oluşmasına neden olmaktalar.

Cilt Renginde Solukluk

Yeteri kadar kana sahip olamayan insan vücudu, kansızlık durumunu vücut sahibine belirli etmek amacı ile bazı sinyaller göndermektedirler. Cilt renginde meydana gelen solukluk kansızlığın en temel belirtileri arasında yer almaktadır.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

B12 vitaminin eksikliği daha çok kansızlık ile ilişkilendirilse de temelinde sinir sistemi sorunlarından da kaynaklanmaktadır. Bu gibi vücut için oldukça önemli 2 durum meydana gelmesi tabi ki iştah ve kilo kaybı durumlarının meydana gelmesine neden olmakta.

Hafıza Kayıpları

B12 vitaminin asıl görevlerinden birisi de sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlayarak beyinin görevlerini yerine getirmesi olarak gösterilmekte. Eğer yakınlarınızdan birisi sürekli dalgın, sürekli unutkanlık yaşıyor, geçmişi hatırlamada zorlanıyor ise bu durumun temel nedeninin B12 vitaminin eksikliği olduğunu söyleyebiliriz.

Bu gibi belirtiler kişilerde B12 vitaminin eksik olduğunu göstermektedir. Bununla beraber Kulakta çınlama, görmede bozukluk, davranış bozukluğu, saçlarda dökülme ve beyazlama, tırnaklarda sürekli kırılma gibi durumlarında da bu vitamin türünün eksik olduğunu göstermektedir. Bununla beraber sinir sisteminde de meydana gelen bozukluk  beyinde hasarlar meydana getirerek Alzheimer durumunun da meydana gelmesine neden olmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir