Avukata Düşen Banka Borçları Nasıl Taksitlendirilir?

İnsanlar günümüzde nakit paraya sıkıştıkları zamanlarda, eşlerinden dostlarından borç para almak yerine doğrudan bankaları tercih etmektedirler. Bankalar insanların aramış oldukları nakit parayı onlara en uygun bir şekilde sunacak olan kurumlardır. Bankalar kredi başlığı adı altında insanlara sağlamış oldukları nakit para desteğini taksitlere bölmekte ve böylelikle tek seferde ödenmesi yerine, daha uzun bir vadede müşterilerinin borçlarını ödemelerine yardımcı olmaktadırlar. Taksitlendirme olayına girmeniz durumunda, mutlaka taksitlerinizi taksit için size verilen aralıkta ödeme yapmaya çalışmalısınız. Sizin için belirtilen süre içinde ödeme yapmamanız durumunda kredi notunuz düşecek ve bir daha nakit paraya sıkıştığınız zamanlarda, bankaları kullanmanız daha zor bir hale gelecektir.

Bankaların kendi aralarında kurmuş oldukları bir sistem üzerinden, hangi müşterilerinin kredilerini geciktirdiği bilgisini diğer bankalarla da paylaşmaktadırlar. Haliyle sizler böyle bir durumda diğer bankalardan da kredi çekemezsiniz. Kredilerinizi ödeme konusunda gerçekten büyük bir geciktirme olayını yapmış iseniz ve aylarca kredi taksitlerinizi ödememiş iseniz, bankalar böyle zamanlarda sizler için icra takibine geçmek durumunda kalırlar. İlk etapta kurumun kendi avukatlarına dosyaları verirler ve bir müddet sonra da hakkınızda icra takibi açılacaktır. Avukata düşen banka borçları taksitlendirme olayını yapabilmeniz adına öncelikle onlardan gelecek olan telefonu beklemelisiniz.

Avukatlardan gelecek olan bir telefon çağrısı neticesinde, hakkınızda icra dosyası açılmadan önce son bir kez uyarı yapılacaktır. Sizler de artık bu telefon çağrılarına cevap verebilir ve avukatın sizi davet ettiği yere giderek yüz yüze bir görüşme yapabilirsiniz. Böyle yaparsanız vekalet ücreti doğmadan dahi borcunuzu ödeme şansına sahip olabilirsiniz. Ancak hakkınızda icra takibi açılmışsa ve bu aşamadan sonra avukata düşen banka borçları taksitlendirme olayına girecekseniz, bunu resmi kurum olan İcra Müdürlükleri’nde yapmalısınız. Artık bu aşamadan sonra karşınıza daha fazla masraflar çıkacak ve bununla birlikte avukatın vekalet ücreti de yine sizin karşınıza çıkacaktır. Haliyle borcunuz da bir miktar daha artmış olacaktır.

Avukatlar ile imzalayacağınız taksitlendirme metnini güzel bir şekilde okumalı ve bu taksitlendirme olayının tamamen sizinle uyumlu olması olayına dikkat etmelisiniz. Güzel bir şekilde taksitlendirme yapmazsanız ve ileride yine ödeme konusunda zorluk çekerseniz bu sefer 3 aya kadar tazyik hapsi alma ihtimaliniz de oluşabilir. Taahhüdünüzü ihlal ettikten sonra, bankanın avukatı sizin hakkınızda İcra Ceza Mahkemeleri’ne dava açacak ve taahhüdü ihlal ettiğinizi bildireceklerdir. Hal böyle olunca da hakimin kararına göre tazyik hapsi almanız durumu söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir