Attrib Komutu İle Gizli Dosya Gösterme

Attrib komutu ile gizli dosya gösterme işlemi, bilgisayarlara sızarak kayıt defteri, komut istemi, Windows görev yöneticisi ve klasör seçenekleri özelliklerini devre dışı bırakmak üzere programlanmış virüs dosyalarını görünür hale getirmek adına yapılır. Bilindiği gibi farklı virüs türleri programlanma özelliklerine göre bilgisayarda farklı hasarlar meydana getirir. Yerleştiği sistem içerisinden yayılarak birçok programı çalışmasını engelleyen virüs, kullanıcının bilgisayarını dilediği gibi yönetebilmesini engeller.

Bilgisayara virüs bulaşması sonrasında cihazda bulunan klasörlerin bir kısmı veya tamamı gizlenmiş olabilir. Veya kullanıcı tarafından düzenlenen ancak gizlediği ve unuttuğu için geri getiremediği dosyalar olabilir. Bu tür durumlarda virüs sebebiyle gizlenen veya unutulan dosyaların hala bilgisayarda mevcut olup olmadığını ayarları sıfırlamak suretiyle anlamak mümkündür. Bu tür sorunlar yaşanması halinde aşağıdaki yönergeler izlenerek Windows Komut Sistemi, Windows 7,8 ve 10 Denetim Masası aracılığıyla gizlenmiş bulunan klasör ve dosyalar geri getirilebilmektedir.

attrib komutu

Klasör, Sistem Dosyaları veya Gizli Dosyalar Nasıl Gösterilir?

Gizli dosyaları gösterme işleminin birinci basamağında Denetim Masasına gidin ve buradan ‘’ Dosya gezgini ve Seçenekler’’ bölümünü açarak ‘’Görünüm’’ sekmesine alın. Sonraki aşamada,

  • Görünüm sekmesinde ‘’ Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster’’ seçeneğine tıklayın
  • Açılan pencerede bulunan ögeleri aşağı doğru kaydırın
  • Listedeki ögeler arasında seçili olarak bulunan ‘’Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle’’ önündeki işareti kaldırın.
  • Karşınıza çıkan uyarı penceresini onaylayın.
  • İşlemi düzgün olarak yapmış olmanız halinde gizli dosyaları göstermiş olmalısınız. Fakat bu değişiklik sadece C dizininde olması halinde işinize yarayacaktır. Flash bellek hdd gibi dizinlerde bu yöntem ihtiyacınızı karşılamayacaktır.

Flash Sürücü ve Hafıza Kartındaki Gizli Dosyalar Nasıl Gösterilir?

Hafıza kartlı ve flash bellekte gizli dosyaları gösterme işleminde ilk olarak komut istemini yönetici yetkilerinde açın. Daha sonra,

  • CMD’yi açın.
  • Flash belleğin bulunmuş olduğu dizini yazın Örnek: F ve Enter tuşuna basın. (Eğer bilmiyorsanız, bilgisayarım kısmına girdiğinizde flash bellediğin olduğu yerde sürücü harfi yazmaktadır. A,B,C,D,E,F,G…)
  • Şimdi sırada CMD’ye attrib komutu vermek var. Komutu aşağıdaki kutucuğun içinden kopyalamak suretiyle alın ve ‘’ENTER’’ tuşuna basın.
  • Daha önce gizlenmiş olan dosyaları veya klasörleri, attrib *.*-h-s/s/d veya attrib –s-h-r/s/d komutlarından herhangi birini kullanarak görebilirsiniz.
  • Bu işlemlerle olmadı mı ?

O zaman yapacağınız işlem öncelikle CMD’yi açmak.
Ardından cd/ yazın.
f: enter tuşuna basın.( Buradaki F yukarıda anlatmış olduğumuz gibi USB hangi harfteyse onu yazmalısınız.)
Ardından attrib /s /d -r -a -s -h komutunu yazarak enter tuşuna basın ve bekleyin..

ATTRIB KOMUTU

attrib komutu nasıl kullanılır

attrib komutu ile dosya gösterme

attrib - virüs temizleme

SONUÇ

attrib

Gizli Dosyaları Gösterme

Yapacağınız bu işlemler sonrası virüs sebebiyle gizlenen dosyaları göstermekle birlikte, bilgisayarda hala virüs olması hainde bu virüsler yaptığınız tüm değişiklikleri geri alarak dosyaları yeniden görünmez kılacaktır. Bu sebeple gizli dosyaları gösterme işlemi öncesinde mutlaka bir virüs temizleme programı kullanarak bilgisayarınızı taramalı, virüslerden arınmış olduğundan emin olmalısınız.

Gizli dosyalarınızı görüntülenebilir hale getirdikten sonra bu tür dosyaları belirli aralıklarla kontrol etmeyi sürdürün. Böylece bilgisayara virüs girip girmediğini dosyalar yeniden gizlenmeye başladığında anlayabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda genellikle hangi tür dosyaların gizlendiğini belirleyerek hangi tür bir virüse maruz kaldığınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece spesifik bir virüsle karşı karşıya olduğunuzu anlar ve önlemlerinizi ona göre alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir