Ardışık Çift Sayıların Toplamı Formülü

Matematik dersine çalışırken karşınıza ardışık sayılar çıkmış olmalı. Genelde sorular iki sayı arasındaki ardışık sayıların toplamı şeklinde gelir. Bunları bulmak bazen çok zordur çünkü iki değer arasındaki sayılar çok fazladır. Bir de işin içine teklik çiftlik eklenirse işin işinden çıkmak kabus olur. Bu yazımızda sizlere Ardışık Çift Sayıların Toplamı Formülü hakkında bilmeniz gereken her şeyi aktarmaya çalıştık.

Ardışık Çift Sayıların Toplamı Formülü

Matematik sorularında ardışık sayılar sorulursa genelde bir sayı ile bir başka sayı arasındaki ardışık sayıların toplanması istenir. Bazen ardışık tek sayılar, bazen de ardışık çift sayılar sorulur. 1’den başlayarak 10’a kadar olan ardışık sayıları toplamak kolaydır. Ancak 20’den başlayarak 250’ye kadar olan ardışık sayıları toplamak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden yapmanız gereken formül kullanmaktır. Ardışık çift sayıların toplamı formülü şu şekilde kullanılır.

Eğer birden başlayarak bir başka sayıya kadar devam eden ardışık çift sayıların toplamı soruluyorsa şu formül kullanılır.

  • n . (n + 1) / 2

Bu formüldeki n, terim sayısını ifade etmektedir. Örnek bir soru ile daha iyi anlayabilirsiniz

Örnek Soru: 1’den başlayarak 50’ye kadar olan ardışık çift sayıların toplamını bulunuz.

Formülde n yerine terim sayımız elliyi yerine yazalım.

50 . (50 + 1)  / 2= 50 . 51 / 2= 2550 / 2 = 1225 cevap olur.

Sayı birden değil de rastgele bir sayıdan başlıyorsa şu formül kullanılır. Ancak öncesinde terim sayısını bulmanız gerekir.

  • n . (n + 1)

Ardışık Sayı Nedir?

Ardışık sayı, bir sayıdan başlayarak birer birer ya da ikişer ikişer artarak devam eden sayılar dizisine verilen isimdir. Ardışık sayılar kendi arasında üçe ayrılır: ardışık sayılar, ardışık tek sayılar, ardışık çift sayılar.

Ardışık sayılar, belli bir sayıdan başlayarak bir başka sayıya kadar devam eder. Aynı şekilde sonsuza kadar da devam edebilir. Birer birer artarak devam etmelidir.

Örnek: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 …

Ardışık tek sayılar, tek bir sayıdan başlayarak ikişer ikişer artarak devam sayı dizisine verilen isimdir. İkişer ikişer artmasının sebebi tek sayılar ile devam etmesini sağlamaktır.

Örnek: 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 …

Ardışık çift sayılar, çift bir sayıdan başlayarak ikişer ikişer artarak devam eden sayı dizisine verilen isimdir.

Örnek: 4, 6, 8, 10, 12, 14 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir