Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı?

Bilinçsiz ilaç kullanımıyla birlikte antibiyotik kullanımı da oldukça tehlikeli bir boyut kazandı. Her ilacın farklı bir amaca hizmet ettiğini bilmeyen toplumda ki insanlar ise yanlış ilaçlarda yanlış şifalar aramaya başlamasıyla birlikte akıllı ilaç sistemi devreye girdi. Bununla birlikte artık reçetesiz ilaç kullanımı oldukça kısıtlandı. Bu kısıtlamanın içerisinde ise antibiyotik ilaçlar da mevcut.

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır Mı ?

Bilinçsiz şekilde doktor muayenesi olmadan kullanılan ilaçlar sizi daha hasta edebilir. Kesinlikle bir doktor muayenesinin ardından reçetenizde bulunan ilaçları kullanmanız sağlığınızı korumanız ve iyileşmeniz açısından önemli bir faktör. Basit düşünmek gerekirse eğer başınız ağrıyorsa baş ağrınızı gidermesi gereken bir ilaç kullanmalısınız. Fakat siz mide ilacı kullanırsanız size bir yararı dokunmaz. Bunun aksine tamamen midenize zarar verebilir ya da karaciğerinizi hasta edebilirsiniz.

Bununla birlikte eczacılar da bu durumdan oldukça şikayetçi. Reçetesiz olarak ilaç almak isteyen hastaların ısrarlarından oldukça bunalmış durumdalar. Aynı şekilde en çok istenilen ilacın toplum bilincine her derde deva gibi yerleşmiş olan antibiyotiklerin ise ne kadar tehlikeli olduğunu söylüyorlar.
Devletin akıllı ilaç prosedürü ile birlikte vatandaşımız artık ilaç kullanımını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyor. Özellikle antibiyotik almak isteyen bir vatandaşın doktor kontrolünden geçerek antibiyotik kullanmaya başlaması sağlığı açısından oldukça yarar sağlıyor. Akıllı ilaç prosedürü devreye girmeden önce vatandaş kolaylıkla eczanelerden antibiyotik alabiliyordu ve kendini daha fazla hasta edebiliyordu. Artık böyle bir durumun da olmaması için yakın zamanda Eczacılar Odası Saymanı Gürkan Vaz bir bilgilendirme yaptı:
“Türk Eczacılar birliği ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü Akıllı İlaç uygulamasıyla birlikte artık vatandaşlarımız sağlıklarına daha kolay bir şekilde kavuşabilecekler. Yanlış ilaç kullanımından doğan tehlikeler ise en aza indirilmiş durumda. Hastalar gerekli gördüğü durumlarda değil, doktorlarının gerçekten ihtiyaçları varsa reçetesine ekleyeceği antibiyotik ilacı sayesinde sağlıklarına kolaylıkla kavuşabilecekler”
Doktorların duyarsız bir biçimde ilaç kullanan hastalarına ise mesajı “Kesinlikle reçetesiz ve bilinçsizce ilaç kullanmamaları gerekmekte” oldu. Sizde kesinlikle ilaç kullanmadan önce eşiniz, dostunuz ve akrabalarınız yerine doktorunuzun tavsiyelerine uymayı unutmayın. Sağlık her şeyden önemlidir.

Bir Yorum

  1. Sağlık okuyorum ve saglıkla ilgili yazilarınızı bekliyorum Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir