Adıyaman’da Evlere İş Veren Firmalar 

Koronavirüs salgınından, tüm Türkiye gibi, Adıyaman da ekonomik olarak etkilendi. Salgın döneminde, birçok insan işini kaybetti ya da ücretsiz izne çıkmak zorunda kaldı. Hem işsiz kalan hem de mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayan bu kişiler, evde ek iş yaparak gelir elde etmek zorunda kaldılar. Daha önce öğrenciler, ev kadınları, emekliler, engelliler gibi boş zamanı olanların evde yaptığı işleri yapanların sayısı, yenilerinin eklenmesiyle arttı.

adıyaman evde ek iş ilanları

Adıyaman’da Evde Hangi İşler Yapılabilir?

Adıyaman, tütün üretimiyle ünlü olan bir kentimizdir; kentin ekonomisinin temeli buna dayanmaktadır. Bu nedenle, Adıyaman’da evde yapılabilecek işlerin başında tütün sarma gelmektedir. Adıyaman’da evde ek iş veren firmaların büyük çoğunluğu tütün üreticileridir. Bu firmalar, sürekli eleman çalıştırmanın maliyetinden kaçınmak amacıyla, evde tütün sarma işi vermektedir. Bu iş, son derece basittir; küçük bir makine aracılığıyla, tütünler sigara haline getirilir. Her yaştan kadın ve erkeğin yapabileceği bu iş, özel bir yetenek ya da beceri gerektirmemektedir.

Adıyaman’ın el yapımı halıları ünlüdür. Halı yapımını bilenler, evlerdeki tezgahlarda halı dokuyup bunları mağazalara satarak ya da sipariş üzerine halı üreterek gelir elde etmektedirler.

Evde yapılabilecek bir diğer iş, paketlemedir. Büyük perakende firmaları, bünyelerinde paketleme elemanı istihdam etmektedirler. Ancak küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, bu iş için eleman çalıştırmak yerine, evlerde paketleme yaptırarak, maliyetlerini azaltma yolunu seçmektedirler. Paketleme işi, niteliksiz bir iştir; dileyen herkes tarafından yapılabilir. Perakende satışı yapılan, sabundan kaleme, kuruyemişten muma kadar her türlü ürünün paketlemesi evlerde yapılabilmektedir.

Kına, nişan, nikah, düğün, sünnet, doğum günü gibi özel günlerde kullanılacak aksesuarların üretimi, evde yapılabilecek bir başka iştir. Kına paketleme, yapma çiçek ve süsleme malzemeleri ya da nikah şekeri hazırlama gibi işler, özellikle yaz aylarında oldukça artmaktadır.

Takı ve aksesuar yapımı, çok fazla beceri gerektirmeyen işlerdendir. Evde üretilecek bu ürünler, sipariş üzerine yapılabilir ya da üretilerek bijuterilere satılabilir. Örgü aksesuarlar da, birçok mağaza tarafından, daha az maliyetli olduğu için, evlerde yaptırılmaktadır.

Adıyaman’da ek iş fırsatı olabilecek bir başka alan da, koronavirüs salgınından sonra çok fazla talep gören, maske, siperlik ve koruyucu elbisedir. Bir dikiş makinesine ve az da olsa dikiş bilgisine sahip olanlar, bu tür ürünleri üreterek, hem piyasadaki ihtiyacı karşılamış; hem de kendilerine ek gelir yaratmış olurlar.

Adıyaman’da Evde Ek İş Nasıl Bulunur?

Bunun için, öncelikle Adıyaman’da evde ek iş veren firmalar araştırılmalıdır. Birçok firma, kargo masrafı vermemek için, yakın çevrelerine iş vermeyi tercih etmektedir. Bu nedenle, Adıyaman ve ilçelerindeki firmalarla iletişime geçmek, en kolay ve doğru yoldur. Bu yolla yeterli iş bulunamazsa, internette yayınlanan Adıyaman’da ek iş ilanları takip edilerek, uygun olanlara başvurulabilir. Bazı firmalar, kargoyla iş göndermekte ve yapılan işi kargoyla teslim almaktadırlar. Bu işlerin ödemesi ise, banka aracılığıyla yapılmaktadır.

 

Adıyaman’da Evde Ek İş Kazancı Nedir?

Adıyaman’da evde yapılan ek işler, genellikle parça başı ücretlendirilmektedir. Parça başı ücret oldukça küçük görünmesine rağmen, günde 4-5 saatini bu işe ayırabilenlerin aylık gelirleri, asgari ücretin çok daha üzerinde olmaktadır. Kalabalık ailelerde, hem işin yapımı hızlanmakta, hem de gelir artmaktadır.  Evde yapılabilecek nitelik gerektiren işler, diğerlerinden daha yüksek gelir sağlamaktadır. İçerik yazarlığı, sosyal medya uzmanlığı, grafik-tasarım, çeviri, tez ve ödev hazırlama, şarkı sözü yazma, beste yapma gibi işler, internetin sağladığı olanaklar sayesinde, sabit bir işyerine gerek olmadan evde yapılabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir