Açlık İnsülin Değeri Nedir?

Özellikle son yıllarda sıkça duymakta olduğumuz açlık insülini yemek yedikten yaklaşık 12 saat sonra alınan kan örneğinde var olan insülin miktarıdır. Hastane laboratuarlarında genel olarak bu değer 2-25 kabul edilmektedir ve doktorlar bu değerlere göre inceleme yapmaktadır. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi ise 2-25 sınırının genişliğidir.

insülin direnci nedir

Pek çok uzman tarafından belirtilen rakamlar bu durumun oldukça yanlış olduğunu göstermektedir. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi için pek çok kanaldan projeler yapılmaktadır. Bunun sebebi ise yıllardır toplumun insülin direncinden bir haber olmasıdır. Sanılanın aksine insülin basit bir kavram değil, sonucunda obezite şeker hastalığı gibi hastalıkların ortaya çıkabileceği bir kavramdır.

 

Bedenin canlılığını sağlayan sıvı kandır. Kan sayesinde besinler, hormonlar ve su taşınması sağlanır. Yani kan değerleri tüm vücut sistemine etki eder. Kanda bulunan insülin miktarı günlük yaşamı etkileyen oldukça önemli bit faktördür. Sürekli uyku hali, engellenmez tatlı krizleri, yorgunluk gibi semptomlarla hekime başvurduğunuz zaman sizden isteyeceği kan testinde açlık insülin değerine baktıracaktır. Bu sayede herhangi bir insülin direnci var mı, kandaki insülin miktarı gereken sınırın altında ya da üstünde mi ona bakılmaktadır. Topluda kan şekeri olarak da bilinen insülin açlık ve tokluk durumuna göre değişkenlik gösterir.
Fazla Karbonhidrat Tüketimi
Uzmanlar insülin direnci konusunda inceleme yaptığında yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam sonucunda insülin direncinin oluştuğunu ortaya koymuştur. Yapılan incelemelerde açlık insülin değerinin ortalama değeri 2-25 olarak belirtilse de bu değer ortalama 6’nın üstüne çıktığında hastalıklara açık bir bünyeye sahip olduğunuzu göstermektedir. Elbette bu değer yaşa, gebelik durumuna göre değişkelik gösterebilmektedir. İstisnai durumlar dışında insülin değerleriniz yüksek çıktıysa uygun bir diyet programı ile düzenlenmesi mümkündür. Aynı zamanda hareket oranınızı yükseltmeli ve hayatınızdan basit karbonhidratı çıkarmalısınız. İşleme tabii tutulmuş karbonhidratları mümkün olduğunca sofralarınızdan uzak tutmalısınız. Aksi halde her an obezite ve şeker hastalığı riski taşırsınız. Sağlıklı beslenme programı ve spor eşliğinde kan şekerinizi yani insülin miktarınızı dengeye sokar ve sağlıklı yaşamaya devam edersiniz.

İnsülin direnci değerleri  normal değerleri nedir?

Kandaki insülin miktarının artmasının nedeni ,insülin direnci ortaya çıkmasıdır. Kişinin vücut yapısına göre 100 mg / dl oranı normal değer olarak kabul edilmektedir. HOMA testi sonucunda insülin direnci değerlerinin 2,5 ve üzeri bulunursa kişide insülin direnci artmaya başlamış demektir. Doktor bu sonuçlar ışığında kişiye yeni bir beslenmesi önerisinde bulunur.

 İnsülin direnci ölçüm sonrasında;

Açlık insülin değeri; normal insülin değeri 100 mg / dl, insülin değeri 125 mg / dl ise bozulmuş açlık kan şekerine, 126 mg / dl ve üzerinde ise şeker hastalığına davettir.

Açlık kan şekerinin çok sıkı takip edilmesinde fayda vardır. Bu değerler hakkında kişinin bilgi sahibi olmasında her zaman yarar bulunmaktadır. Günümüzde insanların yaşam şekli genellikle de masa başı çalışması sonrası oluşan hareketsiz yaşam kiloya neden olmaktadır.Günümüzde insanlar yemekleri geçiştirerek yemeye başladılar. Bunun geri dönüşünün olacağını insanlar bilse bile yeme şeklinden vazgeçmez. Ama sağlık her şeyin başıdır. Bunun hiç akıldan çıkmaması gerekir.

Bir Yorum

  1. İnsülin Bir Diğer Adıyla Kan Şekeri diye anlatılmış. İnsülin ile kan şekerinin hiç bir alakası yok.
    Bu şekilde yanlış bilgi verilmiş oluyor insanlara.
    “Açlık insülin değeri; normal insülin değeri 100 mg / dl, insülin değeri 125 mg / dl ise bozulmuş açlık kan şekerine, 126 mg / dl ve üzerinde ise şeker hastalığına davettir.” denilen değerler glükoz değerleridir insülin değil.
    Bilginize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir