2021 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

Sevgili Meraklıyız blog takipçileri, bu yazımı 2021 YKS sınavına girecek öğrenciler için hazırladım. 2021 TYT Biyoloji Konuları ve 2021 TYT Biyoloji Soru Dağılımları tablosunu aşağıda bulabilirsiniz. 2021 YKS sınavına girecek tüm üniversite adaylarına başarılar dileriz.

Üniversite adayları için 2021 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları listesini hazırladık. TYT Biyoloji konuları listesini hazırlarken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı güncel müfredatını referans alarak hazırladık. Aynı zamanda Yükseköğretim Kurumu ve Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamaları da göz önünde bulundurduk.

TYT Biyoloji Soru Dağılımları tablosu ile geçmiş yıllarda sorulan biyoloji sorularından hangi yıl hangi konudan kaç tane geldiğini görebilirsiniz. Soru dağılımları tablosu ile kendinize bir çalışma stratejisi oluşturabilirsiniz. Son yıllarda hangi konudan daha çok soru geliyorsa o konuya daha çok çalışarak netlerinizi arttırabilirsiniz. Çünkü ÖSYM genel olarak hemen hemen aynı konulardan soru sormaya çalışır. Çok soru çıkan konulara daha dikkatli çalışırken az soru çıkan konuları sakın atlamayın. Çünkü ÖSYM’nin yapacağı bir sürpriz ile 1 soru bile kaçırmanız sizi yüzbinlerce kişinin gerisine atabilir.

2021 TYT Biyoloji Konuları

Aşağıdaki listede gördüğünüz 2021 TYT Biyoloji Konuları, MEB güncel müfredatından yararlanılarak hazırlanmıştır. Bu konuları inceleyerek YKS sınavının TYT oturumunda hangi konulardan sorumlu olduğunuzu görebilirsiniz.

  • Canlıların Ortak Özellikleri
  • Canlıların Temel Bileşenleri
  • Hücre ve Organeller – Madde Geçişleri
  • Canlıların Sınıflandırılması
  • Hücrede Bölünme – Üreme
  • Kalıtım
  • Bitki Biyolojisi
  • Ekosistem

2021 TYT Biyoloji Soru Dağılımları

Aşağıdaki tabloda ÖSYM’nin YKS sınavının TYT oturumunda (ve eski sınav sistemindeki dengi YGS oturumunda) Biyoloji testinde sorduğu soruların konu konu dağılımı yer almaktadır. TYT Biyoloji Soru Dağılımları tablosu ile en çok soru gelen konulara daha çok çalışarak gerçek sınavda daha çok net yapabilirsiniz.

KONULAR 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 3 3 1 2 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 2 1 2 2 1 2
Madde Geçişleri 1 2 1 1 1 1 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1 2 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1 1 1
Kalıtım 2 1 2 2 1 2 1 2 2
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 2 2 2 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1 1 1 2 1 1 2 3
SORU SAYISI 6 6 6 13 13 13 13 13 13 13

TYT’de kaç biyoloji sorusu sorulmaktadır?

TYT oturumunda öğrencileri 6 adet biyoloji sorusu sorulmaktadır. Bu sorular 9 ve 10. sınıftaki biyoloji dersi müfredatı konularından gelmektedir. Sınavda sorumlu olduğunuz konuları yukarıdaki listeden bulabilirsiniz.

TYT Biyoloji hangi testte yer almaktadır?

TYT Biyoloji soruları Fen Bilimleri testinde yer almaktadır. Fen Bilimleri testinde biyoloji sorularının yanında 7 tane fizik ve 7 tane kimya sorusu sorulmaktadır. İnternet sitemizde tyt kimya konuları ve tyt fizik konuları yazılarını da bulabilirsiniz.

TYT Biyoloji dersine nasıl çalışılır?

TYT Biyoloji dersi, diğer fen bilimleri derslerine göre daha kolay ve daha çabuk öğrenilebilen bir derstir. Çünkü formüller, işlemler gibi sayısal soruların yanı sıra genel olarak sözel ve bilgi gerektiren sorular sorulur. Biyoloji konularındaki önemli yerlerin notlarını çıkartın ve bunlara düzenli olarak çalışın. Odanızın, çalışma masanızın her bir köşesine yapışkan kağıtlar ile biyoloji ders notları yapıştırarak önemli biyoloji bilgilerinin her zaman gözünüzün önünde olmasını sağlayın. Böylece sürekli olarak biyoloji öğrenmeye devam edebilirsiniz. Günlük, haftalık ve aylık olarak tekrarlar yaparak öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olmasını sağlayın. Bir konuya çalıştıktan sonra mutlaka o konu hakkında bol bol soru çözün. Bir hafta ya da bir ay sonra aynı konunun tekrarını yaptığınızda da soru çözmeye çalışın. Eğer elinizde yeterli miktarda kaynak yoksa önceden çözmüş olduğunuz soruları inceleyebilir ve yeniden çözmeyi deneyebilirsiniz.

TYT Biyoloji çözmezsem puanım hesaplanır mı?

Evet, hesaplanır. TYT puan hesaplanma kuralı yalnızca matematik ve türkçe testlerinin en az birinden 0,5 net yapmak olarak belirlenmiştir. Biyoloji çözüp çözmemek sizin inisiyatifinize kalmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir