0 (Sıfır) Tam Sayı Mıdır ?

Matematik için 0 tam sayı mı sorusu her zaman sorulan ve doğru şekilde yanıtlanması gereken bir soru olmaktadır. Sıfır tam sayı konusunda özellikle matematik sorularını doğru olarak çözebilmek açısından önem taşımaktadır.

Sıfır Tam Sayı Mı ?

0 sıfır tam sayı mı sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle tam sayıların neler olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir.
Tanım : Yanında herhangi bir küsurat taşımayan sayıların hepsine tam sayı denilmektedir. O halde 0 yani sıfır da bir tam sayıdır.

sıfır 0 tam sayı mıdır

Tam Sayıların Özellikleri

 • Tam sayılar ardışık olarak bakıldığında sayı doğrusu üzerinde de eşit mesafeye sahip olmaktadırlar.
 • Tam sayılar için pozitif ya da negatif şartı aranmaz, bu bakımdan tam sayılar pozitif ya da negatif olarak adlandırılabilirler.
 • 0’ın solunda olanlar yani – (eksi) olanlar negatif tam sayılar olurken sıfırın sağında olanlar + (pozitif) tam sayılar olarak adlandırılır. Sıfır da tam ortada bulunduğu için nötr yani etkisiz tam sayı olarak adlandırılır. Nötr olduğu için kendisinin herhangi bir işareti bulunmaz.
 • Pozitif tam sayılar 1’den başlayarak sonsuza kadar giderler, aynı şekilde negatif tam sayılar da -1’den başlayarak yine sonsuza kadar giderler.
 • Nötr tam sayı ise sadece bir tanedir.
 • Bunun yanında tam sayıların başlangıç alanları da sorulmaz. Çünkü tam sayılar eksi ve pozitif değerler arasında sonsuzdur. Başlangıç ve bitiş noktaları yoktur.
 • Tam sayıların gösterilmesi için matematikte Z işareti kullanılır. Eğer küme liste biçimde gösterilecekse bu durumda Z = [ …-2, -1, 0, 1, 2…] şeklinde göstermek mümkündür.

Dolayısıyla şu sonuçları çıkartabiliriz ;

 1. 0 (Sıfır) tam sayıdır.
 2. 0 Nötr tam sayıdır.
 3. +1 ve üzeri pozitif tam sayılar, -1 ve altı negatif tam sayılar olup sınırları bulunmamaktadır.
 4. +1 ve üzeri pozitif tam sayılar, aynı zamanda doğal sayılardır.

0 (Sıfır) Başka Hangi Sayıdır?

Matematik için bilinmesi gereken sayıların aralarında doğru ayrım yapabilmek önemlidir. Genelde doğal sayılar, rasyonel sayılar ve tam sayılar birbirlerine karıştırılır. Her doğal sayı tam sayıdır ve her tam sayı da rasyonel bir sayıdır. Bu bakımdan 0 (sıfır) aynı zamanda doğal sayı, tam sayı ve rasyonel sayı da olmaktadır.

Bugünkü konu anlatımını da burada bitirmiş bulunmaktayız. Sonuç olarak 0 tam sayıdır. 0’ın tam sayı olup olmamasına ilişkin aklınıza takılan sorular varsa, yorum kısmından dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir